Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر عامل قومیت بر ظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر

نویسنده:

(3 صفحه - از 34 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : ظرفیت جمجمه و وزن مغز، وزن مغز نوزادان دختر، جمجمه و وزن مغز نوزادان، عامل قومیت بر ظرفیت جمجمه، پایه جهت تعیین ظرفیت جمجمه، گروه قومی فارس بومی، تاثیر عامل قومیت بر ظرفیت، ظرفیت جمجمه نوزادان دختر فارس، مطالعه پایه جهت تعیین ظرفیت، میزان ظرفیت جمجمه نوزادان دختر

زمینه: حدود طبیعی ابعاد آناتومیک بدن نظیر وزن و ظرفیت جمجمه می‌تواند بعنوان معیاری جهت ارزیابی سلامت و بیماری نوزادان و همچنین به عنوان پایه‌ای برای ارزیابی سنین بعدی عمر مورد توجه قرار گیرد. لذا این مطالعه پایه جهت تعیین ظرفیت جمجمه، وزن مغز نوزادان دختر و تاثیر عامل قومیت انجام گردید. روشها: بر روی 423 نوزاد دختر در دو گروه قومی فارس بومی (212 نفر) و ترکمن (211 نفر) به روش سفالومتری کلاسیک در بدو تولد انجام گردید. یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار ظرفیت جمجمه و وزن مغز به ترتیب در گروه قومی فارس بومی 438.16±63.5 ml و 453.50±65.72 g در گروه قومی ترکمن 418.84±33.19 و 433.50±34.35 تعیین گردید که اختلاف این شاخصها از نظر آماری در دو گروه قومی معنی‌دار است. نتیجه‌گیری: این تحقیق مشخص نمود که عامل قومیت در ظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر، می‌تواند موثر باشد.

خلاصه ماشینی:

"برظرفیت جمجمه و وزن مغز نوزادان دختر مغز نوزادان دختر و تأثیر عامل قومیت انجام گردید. یافته‌ها:میانگین و انحراف معیار ظرفیت جمجمه و وزن مغز به‌ یک مطالعه پایه به منظور تعیین حجم جمجمه و وزن مغز و شاخص‌ گوش در این مطالعه به روش سفالومتری تعیین گردید(جدول شماره 1). میانگین و انحراف‌معیار حجم جمجمه در نوزادان دختر مورد مطالعه‌ این مطالعه جهت تعیین حجم جمجمه و وزن مغز و شاخص‌ مطالعه ظرفیت جمجمه در نوزادان گروه قومی فارس بومی 5/63+16/438 همچنین ظرفیت جمجمه نوزادان ترکمن اگرچه به میزان 19/33+84/418 میلی‌لیتر بوده است با این حال از میزان ظرفیت جمجمه نوزادان دختر وزن مغز در این مطالعه در نوزادان فارس و ترکمن‌ به‌ترتیب در گروه قومی فارس و ترکمن بوده است که از میزان شاخص‌ جدول 1-میانگین و انحراف‌معیار وزن بدن،طول و عرض سر و ارتفاع گوش در نوزادان دختر مورد مطالعه ظرفیت جمجمه و وزن مغز بدست آمده در این سنین قطعی می‌گردد"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.