Skip to main content
فهرست مقالات

تغییرات دامنه حرکتی در مفصل زانو بدنبال قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی

نویسنده:

(4 صفحه - از 37 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : رباط متقاطع قدامی، قطع انتخابی رباط متقاطع، حرکتی دامنه حرکتی مفصل زانو، مفصل زانو، دامنه حرکتی دامنه حرکتی مفصل، ضایعه رباط متقاطع قدامی، مفصل، دامنه حرکتی مفصل، تغییرات دامنه حرکتی دامنه حرکتی، تغییرات دامنه حرکتی

زمینه: در این مطالعه تغییرات دامنه حرکتی دامنه حرکتی مفصل زانو بعد از قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی در میزان لغزش به جلو، چرخشهای داخلی و خارجی در وضعیتهای فلکشن بین 45 و 90 درجه و اکستنشن کامل مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه به دریافت عملکرد واقعی رباط متقاطع قدامی کمک می‌نماید و با ارائه اطلاعات دقیق از تاثیر آن در حرکات مختلف مفصل، پزشک را قادر به تشخیص بالینی سریعتر با استفاده از دامنه حرکتی مفصل می‌نماید. روشها: بدین منظور زانوی اجساد بعد از تشریح و برش کپسول مفصلی مورد اکسپوزیون قرار گرفت. سپس رباط متقاطع قدامی بصورت انتخابی قطع شد، بعد از آن کپسول مفصلی و سایر عناصر تشریحی دوخته شدند. یافته‌ها: نتایج حاصل در مقام قیاس با گروه شاهد دارای تغییرات معنی‌داری بصورت افزایش در میزان لغزش به جلو و چرخشهای داخلی و خارجی و بازشدگی بیش از حد بوده است که موید تغییرات دامنه حرکتی در مفصل زانو بدنبال ضایعه رباط متقاطع قدامی می‌باشد. نتیجه‌گیری: اطلاعات بدست آمده نشانگر مردود بودن این فرضیه هستند که رباطهای متقاطع تنها باعث اتصال استخوانهای فمور و تیبیا می‌شوند و در تمام دامنه‌های حرکتی فعال هستند. از طرفی اندازه‌گیری میزان چرخشهای داخلی و خارجی و لغزش به جلو در صدمات وارده به زانو جهت تشخیص ضایعات مربوط موثر خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"زمینه:در این مطالعه تغییرات دامنه حرکتی مفصل زانو بعد از قطع انتخابی رباط فلکشن بین 45 و 90 درجه و اکستنشن کامل مورد بررسی قرار گرفت. آن شدیم تا تغییرات دامنه حرکتی حاصل از قطع انتخابی رباط متقاطع‌ در نمونه‌های آزمایشی بعد از قطع انتخابی رباط متقاطع قدامی و (7)- pins جدول 1-تغییرات قبل و بعد از برش انتخابی رباط متقاطع قدامی در حالت فلکشن زانو جدول 2-تغییرات قبل و بعد از برش انتخابی رباط متقاطع قدامی در حال اکستنشن کامل مفصل زانو در مورد میزان تغییرات لغزش به جلو بررسی گروه قبل و بعد از در مورد میزان تغییرات چرخش داخلی برحسب درجه قبل و بعد میزان اختلاف بین گروههای قبل و بعد از قطع کاملا معنی‌دار اکستنشن کامل برابر با 5 و 5/2 درجه بود که میزان همین شاخص برای‌ میزان تغییرات در چرخش خارجی برحسب درجه قبل از قطع و بعد از میزان اختلاف در چرخش خارجی برای گروههای قبل و بعد از"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.