Skip to main content
فهرست مقالات

فرهنگ القاب

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (4 صفحه - از 97 تا 100)

کلیدواژه ها :

القاب ،دوره قاجار ،رکن الدوله ،مشیرالملک ،معتمدالدوله

کلید واژه های ماشینی : قاجار، دوره قاجار، شناسایی لقب‌ها متعدد دوره قاجار، شاه، ایران در دوره قاجار، مشیرالدوله، شاهان قاجار، رجال قاجار و بازخوانی تاریخ، لقب مهمتری بدل، القاب متعدد

اوج رواج القاب در ایران در دوره قاجار بوده است. در این دوره بیش از هشتاد درصد از رجال، شاهزادگان، روحانیون، تجار و کارمندان اداری، لقب داشتند. حتی برخی از آنان در طول زندگی خود، به دو یا چند لقب دست می‌یافتند و لقب اخیرشان ملاک تشخیص قرار می‌گرفت. گاهی القاب متعدد آنان در هنگام گرفتن شغلی مهم، به لقب مهمتری بدل می‌یافت و القاب قبلی به ترتیب اهمیت به فرزندان شخص مورد توجه، اختصاص می‌یافت. در صورت غضب شاهان قاجار نیز القاب اشخاص از آنان اخذ و به کسی دیگر بخشیده می‌شده است. شناسایی لقب‌ها متعدد دوره قاجار در شناخت درست رجال قاجار و بازخوانی تاریخ این دوره بسیار مهم است.

خلاصه ماشینی:

"چنان‌که بیش از هشتاد درصد رجال و شاهزادگان و روحانیون و تجار و کارمندان اداری صاحب لقب بودند و حتی بعضی از آنان در طول زندگی خود به علت بریز و بپاش و رشوه و پیشکشی دو یا چند لقب داشتند که لقب اخیر آنان ملاک قرار می‌گرفت و گاه آن القاب متعدد، در هنگام گرفتن شغل مهمی، به لقب مهمتری بدل می‌شد و القاب قبلی ـ به ترتیب اهمیت ـ به فرزندان شخص مورد توجه می‌رسید و البته عکس آن نیز وجود داشت، چنان که اگر فرد صاحب لقبی مورد خشم و غضب پادشاه قاجار قرار می‌گرفت، لقب او نیز مانند سایر امتیازات از نشان و مدال و تمثال همایون و گاه اموال و خانه و مایملک او به تصرف دولت درمی‌آمد و شاه بعد از آن، لقب فرد مغضوب را به شخص دیگری می‌بخشید که مورد توجه بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.