Skip to main content
فهرست مقالات

در جستجوی نسخ: نمونه هایی از نفایس خطی فارسی در سنت پترزبورگ

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (16 صفحه - از 197 تا 212)

کلیدواژه ها :

سنت پترزبورگ ،پتروگراد ،نسخه‌های خطی فارسی ،موزه پاریس ،مینیاتور

کلید واژه های ماشینی : نسخ، کتابت، فارسی، خط، نسخه‌های خطی اسلامی انجمن، مینیاتور، سنت‌پترزبورگ، انجمن مطالعات شرقی، کتاب، کاتب

موزه پاریس در سال 1372 مجموعه‌ای از گزیده نسخه‌های خطی اسلامی انجمن مطالعات شرقی فرهنگستان علوم روسیه (شعبه سنت پترزبورگ / پتروگراد) را به نمایش گذاشت. فهرست این مجموعه با چند پیشگفتار از جمله پیشگفتار آناتولی سوبچاک شهردار وقت سنت پترزبورگ، ژاک شیراک شهردار وقت پاریس، مدیر موزه پاریس و دیگران، با مقدمه‌ای مفصل به قلم سه تن از استادان صاحب نظر در زمینه تاریخ کتاب و کتابت در جهان اسلام، به سال 1994 م در پاریس انتشار یافت. در این فهرست، ضمن معرفی دستنویسهای کهن قرآن، چند متن عربی، ترکی و عبری، شماری نسخه خطی فارسی نیز معرفی شده که در گفتار زیر مشخصات آنها برحسب تاریخ کتابت ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"فهرست این مجموعه همراه با چند پیشگفتار (شهردار سنت پترزبورگ، ژاک شیراک شهردار پاریس ،مدیر مؤسسه ارش / Arch، مدیر موزه پاریس) و یک دیباچه (از مدیر انجمن مطالعات شرقی در پنج صفحه) و یک مقدمه (از سه تن از استادان فن در 40 صفحه) و یک نقشه از جهان اسلام، و فهرست همکاران و دست‌اندرکاران، و فهرست اصطلاحات (فارسی و عربی) و فهرست کسان و مؤسساتی که نسخه‌های خطی را به انجمن داده‌اند، و فهرست تاریخی ورود نسخه‌ها به کتابخانه انجمن و کتاب‌شناسی، در قطع رحلی چاپ شده است. یکی از نسخه‌هایی که در این فهرستنامه معرفی شده است، و ما به لحاظ ارزش هنری و اهمیتی که دارد، آن را در ردیف خود از لحاظ تقویم تاریخی کتابت نسخه‌ها یاد نکردیم، مجموعه‌ای است به نام مرقع، دارای 98 صفحه، 7/44×33 (یعنی قطع رحلی بزرگ)، مرکب از 98 صفحه مینیاتور مکاتب هندی مغولی و اصفهان و سرمشق‌های خوشنویسی میرعمادالحسنی (959 تا 1024 ه. ق فراهم آمده است، اما تزیین حواشی آن چند سال بعد آغاز شده و چندین سال طول کشیده است و حداقل چهار نفر در این کار شرکت داشته‌اند، که یکی از آنان محمد هادی نام داشته است و امضای او در حاشیه غالب صفحه‌ها دیده می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.