Skip to main content
فهرست مقالات

سیاحتنامه/ ترجمه حاجی میرزا ابوطالب مجتهد زنجانی

نویسنده:

مصحح:

علمی-ترویجی/ISC (22 صفحه - از 305 تا 326)

کلیدواژه ها : تمدن ،آمریکا ،آسیا ،آفریقا ،پیدایش و نابودی هستی

کلید واژه های ماشینی : زنها، یخ، ختام، دریاها، زمین، حرارت، شهر، کشتی، قطعه، انسان، ختام و رفقا، برف و یخ، اصل، زمان، شهر آفتاب، حرکت، ابوطالب مجتهد زنجانی در سال، ابنیه، حرارت روز آفتاب، رفقا سوار کشتی هوایی، زمان استیلای برف و یخ، شهر آفتاب شرق هوا، اهل شهر آفتاب، قوه نور آفتاب و حرارت، حال، کار، یخ و برف، زمین پیر و آفتاب سرد، ریزش برفها، رفقای ختام

رساله حاضر، ترجمه حاجی میرزا ابوطالب مجتهد زنجانی در سال 1310 ق. و تحریر میرزا علی‌اکبرخان آجودانباشی توپخانه است. مترجم در آغاز گفتار، نام نویسنده اصل را نیاورده و او را شخصی از «اهالی عصر» خود ذکر کرده است. در این رساله از فعل و انفعالات پدیده‌های طبیعی، پیدایش و نابودی هستی، احوال اجتماعی انسانها، مسأله تمدن و... سخن رفته است. فصلهایی از کتاب پلامریون (ستاره‌شناس فرانسوی) نیز نقل شده است.

خلاصه ماشینی: "چندین مرتبه آبادیهای عظمیه بر روی خرابه‌های این ساخته شده، این معموریت بزرگ و این شهر در وقتی که تمام جمال و فخامت را داشت، مقدار یکصد هزارسال بود که پاریس و لندن و وین و پطرسبورغ و برلن و روم را برف و یخ مستور و نابود کرده، از خاطرها محو شده بودند. به طول زمان دو دشمن قتال یکی داخلی و یکی سرمای خارجی ـ که همه روزه کسب شدت می‌کرد ـ بنای کشتار در این فرقه ـ که توالد منحصر به آنها شده بود ـ گذاشته، مردم را از خواب غفلت وقتی بیدار کرد که بیداری فایده نداشت و فهمیدند که انقراض بشر نزدیک شده، چه هر اولی را آخری هست. تراکم و ریزش برفها، تمامی آسیا را ویران و مستور کرده، مانند پنبه دانه در پنبه محاط شده، آخرین پناهگاه اهالی آسیا، جزیره سیلان بود و آسیا یک امتیازی از قطعات دیگر داشت که در آنجا زن، بیشتر از مرد بود19 و رای اهالی آسیا صواب‌تر بود و زنها، در تدبیر منزل و خانه و لوازم معیشت، مقدم بر مردان و استادتر از آنها بودند؛ بلکه در این قرنهای اخیره، علم قانون و طب و سایر صناعات عالیه و تجارات و عملهای محسنه و علوم ممتنجه، غالب اختصاص به نسوان یافته بود و ذکور، در کارها اهمالاتی داشتند و به آسایش می‌گذراندند. بالاخره به ملاحظه تمام شدن آذوقه در سیلان ـ که اسلاف به یادگار گذاشته بودند ـ این چهار زن، همراهی و رفتن را به افریق ترجیح داده، روز پانزدهم ورود ختام، همگی در کشتی حاضر شده، ختام هم ـ که جوانی خوب صورت و زیبا بود ـ حوا را معشوقه خود قرار داده، به هوای عشقبازی، ترغیبات از زنها داشت و یک فقره دیگر هم مؤید خیال بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.