Skip to main content
فهرست مقالات

wti مدل سازی و پیش بینی قیمت نفت خام

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 22 تا 38)

کلیدواژه ها :

قیمت نفت ،پیش‌بینی ،ITW ،تصحیح خطا ،خود رگرسیو با وقفه‌های توزیعی

کلید واژه های ماشینی : قیمت نفت، مدل‌سازی قیمت نفت جهت پیش‌بینی، قیمت نفت جهت پیش‌بینی قیمت، مدل‌سازی و پیش‌بینی قیمت نفت، پیش‌بینی قیمت نفت، مدل، پیش‌بینی قیمت نفت ITW، مدل‌سازی، قیمت نفت ITW، پیش‌بینی قیمت نفت خام

قیمت‌های آینده نفت یکی از عوامل مهمی است که سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.مدل‌سازی قیمت نفت جهت پیش‌بینی قیمت آینده نفت از طریق روش‌های اقتصاد سنجی می‌تواند راهگشای مهم در این راستا باشد به‌طوری که متخصصان توانسته‌اند به تجربیات ارزنده‌ای در این امر دست یابند.در این مقاله عملکرد بازار بین‌المللی نفت در جهت شناسایی متغیرهای لازم برای الگوسازی بررسی شده است.سپس داده‌ها از لحاظ خواص آماری بررسی و رابط بلندمدت بین قیمت نفت‌ ITW و دیگر متغیرها برآورد شده است.سپس مدل‌های خود رگرسیو، تصحیح خط (MCE) و خود رگرسیو با وقفه‌های توزیعی‌ (LDRA) در جهت پیش‌بینی قیمت نفت‌ ITW تخمین زده شده‌اند.در نهایت از معیارهای اندازه‌گیری دقت پیش‌بینی جهت شناسایی مدل موردنظر با کمترین خطا استفاده شده است.نتایج نشان می‌دهد که الگوی خود رگرسیو با وقفه‌های توزیعی، بهترین دقت پیش‌بینی را ارایه می‌دهد.

خلاصه ماشینی: "کافمن(1991)قیمت نفت را تابعی از متغیرهای بنیادی بازار نفت شامل عرضه اوپک، تعداد روزهای پوشش سطح ذخیره‌سازی‌ها 1 و درصد تولید به کل ظرفیت تولیدی اوپک، در نظر گرفته است. روابط تراز عرضه، تقاضا و تغییر در ذخیره‌سازی‌ها را می‌توان به شکل زیر بیان نمود: تغییر ذخیره‌سازی‌ها-عرضه-تقاضا ذخیره‌سازی دوره قبل-ذخیره‌سازی-تغییر ذخیره‌سازی‌ها (عرضه-تقاضا)-ذخحیره‌سازی دوره قبل-ذخیره‌سازی نوسانات ذخیره‌سازی‌ها هنگامی که از حد مطلوب خود خارج شود نشان دهنده تفاوت غیر عادی در تراز عرضه و تقاضاست و این امر تأثیر زیادی برای قیمت نفت دارد. روند تغییر در سطح ذخیره‌سازی‌های نفت منطقه‌ DCEO تعداد روزهای پوشش تقاضای نفت توسط ذخیره‌سازی‌ها 1 معیار مناسبی است که تأثیر سطح ذخیره‌سازی را بر قیمت نشان می‌دهد. متغیرها و داده‌ها متغیرهای وابسته و توضیح‌دهنده شناسایی شده در بازار نفت: (TW) :قیمت واقعی نفت؛ (YD) :تعداد روزهای پوشش؛ (OS) :میزان عرضه نفت اوپک؛ (ND) :میزان تقاضای نفت کشورهای غیر DCEO ؛ (RSU) :نرخ واقعی مؤثر دلار؛ iD 4,3,2-i متغیر فصلی. در رویکرد SLO قیمت نفت‌ ITW در قالب الگوی خطی-لگاریتمی تابعی از عرضه اوپک، تقاضای غیر DCEO ، تعداد روزهای تعدیل شده و نرخ واقعی مؤثر دلار در نظر گرفته شده و نتایج تخمین در جدول شماره 1 آمده است. با توجه به نکات بیان شده برای پیش‌بینی فصلی قیمت نفت‌ ITW از مدل‌های خود رگرسیو، تصحیح خط (MCE) و LDRA که روابط کوتاه مدت و بلندمدت را تفکیک می‌کنند، استفاده می‌شود. الگوی تصحیح خطا و LDRA جهت پیش‌بینی به ترتیب زیر بیان می‌شوند: وجز اخلال با وقفه به دست آمده از روابط بلندمدت بین قیمت نفت و متغیرهای مستقل و Y بردار متغیرهای مستقل است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.