Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل راهبردی از افزایش قیمت جهانی نفت: نظریه پیک تولید

نویسنده:

ISC (19 صفحه - از 28 تا 46)

کلیدواژه ها :

پیش‌بینی ،پیک نفت ،بازارهای جهانی ،زمین‌شناسی

کلید واژه های ماشینی : نفت، وقوع پیک تولید نفت پیش‌بینی، پیک تولید جهانی نفت، تولید، پیک تولید، افزایش قیمت جهانی نفت، تولید نفت، قیمت، تولید جهانی نفت، فرارسیدن پیک تولید جهانی نفت

این مقاله به تبیین علت اصلی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی با استفاده از نظریه پیک تولید می‌پردازد.زمین‌شناسان بر این باورند که تولید جهانی نفت به‌ عنوان یک منبع پایان‌پذیر در آینده به نقطه حداکثر خود-که اصطلاحا پیک نفتی‌ نامیده می‌شود-خواهد رسید و پس از آن تولید با کاهش مواجه خواهد شد.طی‌ دهه‌های گذشته شاهد پیش‌بینی‌های مختلفی از زمان فرارسیدن پیک تولید جهانی‌ نفت از سوی محافل کارشناسی مختلفی بوده‌ایم که اغلب آنها زمان معینی را برای‌ وقوع پیک تولید نفت پیش‌بینی کرده‌اند.هرچند این پیش‌بینی‌ها در عمل کمتر به‌ وقوع پیوسته است،ولی نظریه پیک همچنان موردتوجه کارشناسان قرار دارد. چنانچه نظریه پیک در تولید جهانی نفت را بپذیریم،انتظار می‌رود با فرارسیدن نقطه‌ اوج تولید نفت،قیمتهای نفت بشدت افزایش یابد.برآورد مدت تداوم قیمتهای‌ بالای نفت،بسیار دشوار است و به رفتار تعداد بیشماری از تصمیم‌گیرندگان در سرتاسر دنیا و بیش‌از هرچیز به رخدادهای احتمالی در طول دوره قبل از وقوع‌ پیک بستگی خواهد داشت.

خلاصه ماشینی:

"زمین‌شناسان بر این باورند که تولید جهانی نفت به‌عنوان یک منبع پایان‌پذیر در آینده به‌ مختلف از دوره عمر خود قرار دارند)و تولید نفت از میادینی است که انتظار می‌رود در هنگام تاکنون تولید نفت این کشور همواره درحال کاهش بوده است. امروزه این کشور برای تأمین 60 درصد از نیازهای خود به منابع نفت خارجی نیازمند است و کرده‌اند که تولید جهانی نفت طی یک یا دو دهه پس از زمان پیش‌بینی به اوج خود خواهد زمان اوج تولید آن است که اطلاعات کاملی از اندازه و ویژگی‌های منابع نفت جهان در بخش عمده منابع نفتی غیرمتعارف دنیا در کانادا و ونزوئلا متمرکز است به‌طوری که ذخایر نفت غیرمتعارف این دو کشور درحدود 4-3 تریلیون بشکه برآورد می‌گردد. طبیعی است منحنی تولید نفت غیرمتعارف را نیز می‌توان همانطور حال به مرور برخی از نظرات و پیش‌بینی‌ها درمورد پیک تولید جهانی نفت پرداخته می‌شود. پیش‌بینی می‌کند که پیک تولید نفت در 5-3 سال آینده رخ خواهد داد. یک رویکرد مناسب جهت قضاوت درمورد آینده تولید جهانی نفت آن است که‌ کاهش 25-20 درصد در تولید نفت به نظر می‌رسد میزان افزایش بازیافت از این مخازن برای‌ نیز هشدار داده است که«افت طبیعی در ظرفیت کنونی تولید در این کشور صحت دارد و میادین نخواهد شد و مشکل به پیک رسیدن تولید جهانی نفت همچنان باقی خواهد ماند[7]. نفتی نیز بر این باور نیستند که ذخایر جهانی نفت بتواند دوبرابر شود. نفتی دنیا،تحلیلی از به پیک رسیدن تولید جهانی نفت تحت سناریوهای مختلف ارائه نموده‌ آنها زمان معینی را برای وقوع پیک تولید نفت پیش‌بینی کرده‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.