Skip to main content
فهرست مقالات

هند از نگاه مسعودی (در آغاز قرن چهارم هجری)

نویسنده:

(44 صفحه - از 165 تا 208)

کلیدواژه ها : هند ،مسعودی ،هندوان و اسلام

کلید واژه های ماشینی : هند ،هندوان ،اطلاعات ،شاه ،سرزمین ،هندوستان ،پادشاه ،ملوک ،یعقوبی ،نوشتار ،کتاب ،دریا ،اسلام ،مردم ،سخن ،سند ،هند از نگاه مسعودی ،سرزمین هند ،تاریخ ،بیان ،جهان ،شاهان هند ،مردم هند ،پادشاهان هند ،علی‌بن‌حسین مسعودی ،ملوک هند ،آثار ،ابوریحان بیرونی ،سند هند ،دریای هند

«هندوستان» سرزمین شگفتی‌ها، از دیرباز مورد توجه همگان از جمله مسلمانان بوده است. علی‌بن‌حسین مسعودی، مورخ و جغرافی‌دان مسلمان، در سال‌های نخستین سده چهارم هجری در آن سرزمین حضور یافته و از نزدیک، آن‌جا را شناخته است. در این نوشتار، با تکیه بر دو اثر برجای مانده از مسعودی، به نام‌های مروج الذهب و معادن الجوهر و التنبیه و الأشراف یافته‌ها و مشاهده‌های او از هند بازشناسی می‌شود. بدین‌سان، این نوشتار بیان‌گر تصویری از تاریخ و تمدن هند در نگاه مورخی تیزبین و نکته سنج است. مهم این است که نگاه وی، با نگاه هندشناس نام آشنای متأخرتر از او، ابوریحان بیرونی، بسیار دگرگونه است.

خلاصه ماشینی:

"(2) ریاضت و خود آزاری هندوان: مسعودی با یاد کرد از رود گنگ، آن را به‌نام رود هند نیز معرفی کرده و گفته‌است: بیش‌تر هندوان به سبب زهد دنیا و علاقه به انتقال از این جهان بر ساحل آن، خود را به آهن شکنجه دهند و در آن غرقه کنند و چنان‌است که به محلی در علیای رود معروف به گنگ روند که در آن‌جا کوه‌های بلند و درختان کهن و مردان، مقیم هست و آهن‌ها و شمشیرها بر درختان و برقطعات چوب منصوب است و هندوان از ممالک بعید و شهرهای دور دست بیایند و گفتار این مردان را که برساحل رود معتکف‌اند درباره زهد این دنیا و رغبت جهان دیگر بشنود و خویشتن را از فراز کوه‌های بلند براین درختان کهن و شمشیرها و آهن‌های نصب شده افکنند و پاره‌پاره شوند و پاره‌هایشان در رود فرود افتد. جالب توجه آن که مسعودی، خود به مسئله «حرمت اسلام» نزد هندوان توجه داشته و چنان‌که پیش‌تر نیز اشاره شد، مناسبات و روابط برخی از ملوک هند را با مسلمانان به تفکیک بیان کرده، چنان که گفته است: از ملوک سند و هند جز بلهرا کس نیست که مسلمانان در قلمرو او عزیز باشند که اسلام در ملک بلهرا محترم و عزیز است و مسلمانان مسجدها و جامع‌ها دارند که به نماز آباد است و پادشاه آن‌جا چهل و پنجاه سال و بیش‌تر پادشاهی کند و مردم مملکت پندارند که عمر ملوکشان به سبب عدالت و احترام مسلمانان دراز می‌شود..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.