Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت ما (1)

نویسنده:

(8 صفحه - از 15 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : مدیران، مدیریت، اسلام، مدیریت در اسلام، انقلاب، امام، امامت، آثار، اندازه به مدیریت وارداتی، شهید مظلوم بهشتی

این مقاله بر ضرورت پرداختن به مدیریت خودی-مدیریت در اسلام-تأکید ورزیده و از شیفتگی بیش از اندازه به مدیریت وارداتی غربی بر حذر داشته است.مؤلف در راستای توصیه‌های شهید مطهری-رضوان ا... تعالی علیه-پیرامون مدیریت در اسلام، شناسائی، گرد آوری، نگهداری و بهره‌برداری از منابع تألیف شده در این زمینه را یک تکلیف قلمدار نموده است.در نخستین شماره از این مجموعه مقالات، به معرفی اثری ارزشمند از شهید مظلوم بهشتی-رضوان ا... تعالی علیه-پیرامون مدیریت در اسلام اقدام گردیده است.

خلاصه ماشینی:

") مدیریت آیت الله شهید بهشتی-رضوان الله تعالی علیه-را بیش از آنکه در آثار نوشته شده و بجا مانده از ایشان بخواهیم جستجو کنیم، باید از مدیریت عملی ایشان در دوره خدمتگزاری وی در طول انقلاب و بویژه پس از پیروزی و استقرار نظام مقدس اسلامی جستجو کرد. سپس به عنوان متن اصلی بحث، به احصا و تشریح اصول مورد نظر در مدیریت در نظام اسلامی می‌پردازند که عبارتند از: اصل اول-سخنران، روح سیاست اداری نظام اسلامی را، که خود یکی از پایه‌های(اصول) اساسی حفظ انسان است، بدین گونه عنوان می‌کند: «بهترین مدیریت، بر طبق معیارهای اسلام، مدیریتی است که به عناصر و افراد و به مردم محلها امکان بدهد که خودشان را بر اساس معیارهای اسلامی اداره کنند؛خود گردانی بر اساس معیارهای اسلامی، این روح سیاست اداری در نظام اسلامی است». (21-2) اصل سوم-در این اصل، سخنران ضمن استناد به فرمایش پیامبر(ص)که فرمودند: انا و علی ابوا هذه الامة، رابطه میان امامت و امت، رهبر با توده مردم را رابطه میان پدر و فرزندان اعلام می‌کند و از خلال آن سومین اصل مدیریت در اسلام را اینگونه استخراج می‌کند: «وظیفه(مدیران)این است(که)جوی و جریانی بوجود آورند که آنهایی که تا حالا ساخته نشده‌اند، در آن جو و در آن جریان امکان ساخته شدن پیدا کنند، آن هم امکانی بالا. »(30-2) ج-4-مشخصه‌های کلیدی اثر همان طور که ملاحظه شد، می‌توان ویژگیهای اصلی این اثر را از دیدگاه مدیریت و به منظور فراهم آوردن زمینه برای امکان مقایسه آن با سایر آثار، به ترتیب زیر استنباط و استخراج نمود: 1-قالب ارائه اثر:در شکل سخنرانی ارائه شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.