Skip to main content
فهرست مقالات

آسیب ها و عبرت های نهضت مشروطیت

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 73 تا 83)

کلید واژه های ماشینی : نهضت مشروطیت ،آسیب ،عبرت ،سیاسی ،مشروطه ،تاریخ ،انقلاب ،اسلام ،امام‌خمینی ،روحانیت ،قرآن ،آسیب ها ،احزاب ،ملت ،تاریخ نهضت ها و انقلاب ،تاریخ مشروطیت ،ایران ،لزوم مطالعه تاریخ نهضت مشروطیت ،آسیب ها و عبرت ،تاریخ نهضت مشروطیت و درک ،مجلس ،آفات نهضت مشروطیت ،بررسی تاریخ مستند مشروطیت ،آثار سیاسی امام‌خمینی ،انقلاب مشروطیت ،مردم ،غرب ،اهمیت آسیب‌شناسی نهضت مشروطیت ،انحراف ،تداوم انقلاب اسلامی ایران

تاریخ به حکم قرآن دارای قاعده و ضابطه است و اراده انسان بر تحولات سیاسی ـ اجتماعی و پیشرفت و مرگ نهضت ها و انقلاب ها حاکم می باشد. ارزش های اخلاقی و انسانی نقش اصلی و نهایی را در سعادت و کمال جامعه دارد. بنابراین، تاریخ نهضت ها و انقلاب در هر دو بعد نظری و عملی بسیار آموزنده است. هدف قرآن در تاریخ نگاری و گزارش رویدادهای زندگانی ملت های پیشین اندیشیدن و پند و عبرت گرفتن است. این نوشتار پس از اشاره به اهمیت تاریخ در قرآن، برخی از رهنمودهای امام علی(علیه السلام)در ارزش و اهمیت مطالعه و بررسی تاریخ گذشتگان را بیان می دارد و ضرورت بهره برداری از تاریخ تحولات سیاسی ـ اجتماعی معاصر را یادآوری می نماید. سپس با استناد به سخنان امام خمینی(قدس سره)، اهمیت و لزوم مطالعه تاریخ نهضت مشروطیت و درک درس های آنان را ثابت می کند. در ادامه، پس از توضیح اهمیت آسیب شناسی نهضت مشروطیت، با استفاده از آثار سیاسی امام خمینی(قدس سره) و تحلیل های ایشان در این باره و نیز بررسی تاریخ مستند مشروطیت، برخی از آسیب ها و آفات این نهضت را استخراج و تبیین می نماید.

خلاصه ماشینی:

"حالا یک نفرش هم هست؟ اصلا نظارتی در کار هست؟ اصلا وکالتی در کار هست؟ یا نصب است؟ دیگر نصب است!([20]) ایشان در جای دیگر در تحلیل رویدادهای مجالس مشروطیت فرمودند: در حالی که اگر در هر شهری و استانی چند نفر مؤثر، افکار مثل مرحوم مدرس شهید را داشتند، مشروطه به طور مشروع و صحیح پیش می رفت و قانون اساسی با متمم آن، که مرحوم حاج شیخ فضل الله در راه آن شهید شد، دستخوش افکار غربی و دستخوش تصرفاتی که در آن شد، نمی گردید و اسلام عزیز و مسلمانان مظلوم ایران آن رنج های طاقت فرسا را نمی کشیدند. ([33]) ایشان روحانیت را حبل الله وحدت دانسته و دور شدن مردم از آنان را یکی از آسیب های نهضت مشروطیت برشمرده اند: اگر شما، اگر ملت ما این طایفه را حفظ نکنید بدانید که سرنوشت شما سرنوشت زمان مشروطه خواهد شد که روحانیون این کار را درست کردند و دست استبداد را کوتاه کردند، لکن دوباره به واسطه اینکه ملت مجتمع نبود و با روحانیت آن طور سازش، اطاعت محکم نداشت، مشروطه را آنها بپا کردند و دیگران آمدند. امام خمینی(قدس سره)نقش قدرت های خارجی، به ویژه انگلستان را در خارج کردن روحانیت از نهضت مشروطیت نشان داده و فرموده اند: در جنبش مشروطیت همین علما در رأس بودند و اصل مشروطیت و اساسش به دست علما در ایران شروع شد و پیش رفت این قدری که آنها می خواستند که مشروطه تحقق پیدا کند و قانون اساسی در کار باشد شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.