Skip to main content
فهرست مقالات

تجزیه و تحلیل مزیت های نسبی صنعت فاستونی بافی ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (28 صفحه - از 189 تا 216)

کلید واژه های ماشینی : مزیت نسبی صنعت فاستونی کشور، ارز، صادرات، تولید پارچه فاستونی، هزینه، هزینه منابع داخلی، مزیت نسبی، نرخ ارز، تحلیل مزیت نسبی صنعت فاستونی، نسبی صنعت فاستونی

هدف این مقاله اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل مزیت نسبی صنعت فاستونی کشور(به عنوان یکی از زیر بخش‌های صنعت نساجی) طی دوره زمانی 80-1375 است. بدین منظور از معیارهای هزینه منابع داخلی(در بکارگیری معیار هزینه منابع داخلی در ارزیابی مزیت نسبی بنگاه‌ها از روش حسابداری صنعتی استفاده شده است) و مزیت نسبی آشکار شده جهت اندازه‌گیری مزیت نسبی بهره برده‌ایم. ضمنا این تحقیق با اصلاح روش محاسبه هزینه منابع داخلی به دنبال برداشتن گامی برای بهبود نتایج حاصل از آن است. نتایج بررسی‌ها (بر اساس معیار هزینه منابع داخلی) حاکی از آن است که بنگاه‌های مورد بررسی همگی در تولید پارچه‌های فاستونی دارای تخصص هستند ولی این تخصص‌گرایی در تولید در حال کاهش است. با تعدیل هزینه استهلاک در فرمول هزینه منابع داخلی، نتایج حاکی از دستیابی بنگاه‌ها به مرز عدم مزیت می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی هزینه منابع داخلی بر اساس نرخ ارز آزاد و سایه‌ای برای شرکت فوق اگرچه نشان دهنده مزیت نسبی در تولید پارچه بوده ولی به عللی که بعدا بدان اشاره خواهد شد این مزیت در حال کاهش است. به عبارت دیگر بر اساس نرخ ارز آزاد و سایه‌ای تولید پارچه فاستونی توسط وطن از مزیت نسبی برخوردار است ولی روند شاخص DRC نشان می‌دهد که این مزیت در حال کاهش است. همانگونه که از جدول فوق ملاحظه می‌شود مقدار DRC برای این بنگاه (بر اساس نرخ ارز آزاد و سایه‌ای) حاکی از وجود تخصص در تولید محصول مورد نظر است ولی روند شاخص نشان‌دهنده کاهش این تخصص‌گرایی است. بطور کلی نتایج حاصل از اندازه‌گیری هزینه منابع داخلی واحدهای منتخب بر اساس نرخ ارز سایه‌ای حاکی از آن است که تمامی بنگاه‌های تولیدکننده پارچه فاستونی در تولید این محصول تخصص دارند لیکن تخصص‌گرایی این بنگاه‌ها در طی سال‌های80-1375 در حال کاهش است. بر اساس ارقام مندرج در این جدول مقدار DRC به قیمت سایه‌ای ارز در سال 1380 معادل 86/0 بدست آمده است (حداکثر DRC برای شرکت‌های مورد بررسی از روش قبلی 64/0 بوده است) که حاکی از افزایش هزینه‌های تولید (ناشی از افزایش هزینه‌ سربار تولید) و بر اساس آن کاهش مزیت نسبی تولید پارچه فاستونی در بنگاه مورد نظر است. به همین خاطر ارزیابی مقدار DRC بر اساس تعدیل انجام شده در هزینه استهلاک برای یکی از کارخانجات صورت گرفته که نتایج حاصله نشان می‌دهدکه بنگاه مورد بررسی نسبت به قبل به شدت افت در مزیت نسبی داشته است، لیکن تا سال 1380 مزیت نسبی خود را از دست نداده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.