Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی اعتبارات خرد بانک کشاورزی در توسعه اقتصادی روستایی: مطالعه موردی روستاهای حوزه آبریز رودخانه خرارود (شهرستان خدابنده)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (24 صفحه - از 179 تا 202)

کلید واژه های ماشینی : اعتبارات خرد بانک کشاورزی، روستایی، کشاورزی، روستاییان، توسعه، اعتبارات، بانک کشاورزی در توسعه اقتصادی، خرد بانک کشاورزی در توسعه، اعتبارات خرد، توسعه اقتصادی روستایی

یکی از مهمترین مراحل فرآیند برنامه‌ریزی، ارزیابی طرح‌ها و برنامه‌ها است، زیرا این فرآیند به بهینه‌نمودن تصمیم‌گیری‌ها و سرانجام به امکان‌پذیری و واقع‌گرایی طرح‌ها کمک نموده و به‌عنوان عامل مهمی در بالابردن میزان اثربخشی، بهبود نظارت و اصلاح نقاط ضعف برنامه‌های توسعه تلقی می‌شود. برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی روستایی در دهه‌های اخیر با چالش‌های عمده‌ای از قبیل: ایجاد اشتغال، مشارکت مردم، افزایش تولید، کاهش فقر، توانمندسازی روستاییان، شکاف اطلاعات و در نهایت تلاش برای کاستن از نابرابری‌های منطقه‌ای بین شهر و روستا همراه بوده است. نهادهای ارایه دهنده اعتبارات توسعه از قبیل بانک‌ها، تعاونی‌ها، صندوق‌های قرض‌الحسنه، منابع غیررسمی و… نقش مهمی در رویارویی با این چالش‌ها داشته و رابطه‌ای مستقیم با توسعه روستایی به ویژه ابعاد اقتصادی آن دارند. در تحقیق حاضر نقش بانک کشاورزی به عنوان مهمترین تأمین‌کننده اعتبارات روستایی‌ـ کشاورزی کشور مورد بررسی قرار گرفته است. البته ذکر این نکته ضرورت دارد که در این تحقیق توجه ما بر اعتبارات خرد بانک کشاورزی که با طرح‌های تأمین آب به‌ویژه طرح‌های چاههای عمیق مرتبط هستند، معطوف می‌باشد. نتایج حاصله از تجزیه و تحلیل متغیرهای مورد مطالعه نشان می‌دهد که اعتبارات روستایی این بانک توانسته است در توسعه اقتصادی روستاییان به عنوان یکی از ابعاد اصلی توسعه روستایی، در سطح معناداری 05/0 نقش مهمی ایفا کند.

خلاصه ماشینی:

"لذا زندگی و فعالیت در چنین فضایی آسیب‌‌زا، دسترسی به اعتبارات منابع رسمی که توسط سازمانهای دولتی، سازمانهای غیردولتی[7]، آژانس‌های توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی و سایر کمک‌کنندگان ارایه می‌شود، نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال، افزایش تولید و درآمد، افزایش آگاهی‌ها و ترویج نوآوری، بالا بردن سطح زندگی و رفاه روستایی، استفاده صحیح از منابع تولید روستایی (زمین وآب)، یکپارچه‌سازی اراضی، کاهش آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی، واردکردن زنان به جریان توسعه، بهبود کیفیت مساکن و بافت کالبدی محیط زیست، تقویت روحیه همکاری و مشارکت و … دارد. ایجاد تحول اساسی در مناطق روستایی با تحول اقتصادی در آن عملی خواهد شد، زیرا که ایجاد انگیزه برای فعالیت از طریق رفع موانع رشد اقتصادی، بهبود دسترسی به منابع تولیدی، حمایت از روستاییان به کاهش آسیب‌پذیری و ایجاد فرصت‌های اقتصادی بیشتر، ارتقای استاندارد‌های زندگی و رفاه و در نهایت همگامی آن با تغییرات منطقه‌ای و جهانی منجر می‌شود که رابطه‌ای مستقیم با توسعه اقتصادی مناطق روستایی دارند و یکی از راه‌های نیل به این هدف تأمین منابع مالی و اعتباری، به‌ویژه اعتبارات خرد و جهت‌دهی اصولی به آن در فرآیند توسعه روستایی می‌باشد. ] یافته‌های تحقیق درجهت ارزیابی عملکرد اعتباری بانک کشاورزی در توسعه اقتصادی روستایی در منطقه مورد مطالعه 20 مؤلفه‌ مرتبط با زمینه‌های فعالیت اقتصادی روستایی مورد توجه قرار گرفته است و با تحلیل یافته‌های تحقیق نتایج زیر به دست آمده است: □ تحلیل منابع سرمایه و ترکیب آن در پروژه‌های تأمین آب (چاه‌های عمیق) نشان می‌دهد که دریافت اعتبارات توسعه از بانک به عنوان انگیزه‌ای برای گسترش فعالیت جمعی و سرمایه‌گذاری گروهی عمل کرده است، به‌طوری‌که این اعتبارات با جهت‌دهی به سرمایه‌های اندک روستاییان ذی‌نفع توانسته است سرمایه آنها را برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی متشکل کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.