Skip to main content
فهرست مقالات

نماز جمعه و نقش آن در اداره جامعه اسلامی

نویسنده:

ISC (28 صفحه - از 71 تا 98)

کلید واژه های ماشینی : نماز جمعه ،نماز ،جمع ،نمازجمعه ،اسلامی ،خطبه‌های نماز جمعه ،سیاسی ،نمازگزاران ،اجتماعی ،نماز جمعه و نقش ،جامعه اسلامی نماز جمعه ،خطبه‌های نمازجمعه ،ائمه جمعه ،روز جمعه ،مردم ،جامعه ،خدا ،وجوب عینی اقامه نماز جمعه ،مسجد جامع ،شهر ،نظام ،نقش ،اقامه نماز جمعه ،سیاسی نظام اسلامی ،جامعه اسلامی ،جنگ ،وجوب اقامه نماز جمعه ،رفتاری ،مصالح مسلمانان و کشورهای اسلامی ،نهاد

نماز جمعه، فریضه‌ای هفتگی است که به‌صورت جماعت خوانده می‌شود و هر جمعه، توده عظیمی از مسلمانان برای ادای آن گرد می‌آیند. این نماز بیانگر ماهیت اجتماعی و سیاسی نظام اسلامی و مظهر پشتیبانی امت اسلامی از حکومت عدل و قسط و تأیید اعمال مسؤولان حکومت اسلامی است. در خطبه‌های نماز جمعه، مردم به اطاعت و اجرای فرامین الهی، پیشه‌کردن تقوی و پرهیزگاری در زندگی روزمره خود و تلاش در راه همبستگی و وحدت بین مسلمانان، توصیه می‌شوند. از امور سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی جامعه خود آگاه می‌گردند. درباره مصالح مسلمانان و کشورهای اسلامی، وقایع و پدیده‌های بین‌المللی و کیفیت رفتار و روابط با سایر ملتها و دولتها بحث می‌شود، لذا در استقلال و موجودیت اسلامی جامعه، رشد آگاهیهای مردم و ایجاد همبستگی بین آنان تأثیر بسزایی دارد. در این مقاله مقام و جایگاه جمعه در اسلام، نماز جمعه از دیدگاه قرآن (سوره جمعه) شرایط و وظایف نمازگزاران، نماز جمعه به‌عنوان یک نهاد فراگیر اجتماعی، اصول اساسی و خطبه‌های نماز جمعه، شواهد تاریخی و فقهی نماز جمعه، نقشهای مختلف نماز جمعه، نقش ارتباطی، مشارکت اجتماعی، سیاسی، تربیتی رفتاری، رزمی (نظامی) مورد بحث و بررسی واقع خواهد شد. همچنین نظر به اینکه رفتارهای گوناگون انسان در زمینه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی نشأت گرفته از باورها، اعتقادات، آرا، ارزشها، آداب و رسوم، دین و اصول آن است. از این‌رو در یک جامعه اسلامی نماز جمعه می‌تواند پایه و اساس اخلاق و رفتار انسانها قرار گیرد و نشان خواهیم داد چگونه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان پرچم‌دار یک نظام الهی قادر است خطبه‌های نماز جمعه را به‌عنوان الگوی رفتاری حل و رفع مشکلات مسلمانان مورد استفاده قرار دهد.

خلاصه ماشینی:

"در اساس، اهداف نماز جمعه، همان اهداف سایر عبادات است اما ویژگیهای خاصی به شرح ذیل، آن را از سایر عبادات متمایز می‌کند: 1- وجوب جمعی بودن آن 2- گردهمایی مردم شهر و محل در یک جا 3- ضرورت گوش‌دادن به خطبه‌ها و جزئی از نماز تلقی‌شدن آنها 4- پیوند بسیار نزدیک دین و سیاست در این نماز امام جمعه نیز به دلیل مسؤولیت خطیری که پذیرفته است، مؤظف است در جریان امور جاری حوزه مسؤولیت خود، کل کشور و جریانات جهانی قرار داشته باشد. اکنون با توجه به برداشت‌های ارائه‌شده از آیات، می‌توان جایگاه نماز جمعه را در قرآن چنین بیان داشت: ª نماز جمعه، محلی است برای ذکر خدا و فرصتی برای تمرین ارتباط با او (آیه 9) ª تا فرد و جمع، به ایمان واقعی و مقام اولیا خدا شدن برسند (آیات 6و 7 و 8) ª و آیات خدا را واقعا عمل کنند و از فضل خدا بهره گیرند و به نتایج بعثت پیامبر که خروج از گمراهی و فراگیری حکمت و کتاب است بدست یابند (آیات 2 و 3 و 4 و 5) ª و در جریان صیرورت و تسبیح همه جهان به سمت خدا قرار گیرند و آن را بفهمند و آنها نیز به عزت و حکمت الهی تقرب جویند (آیه 1) ª پس، بتوانند به رستگاری که نهایت صیرورت و تسبیح همه آفریدگانند دست یابند و از خوان روزی الهی بهره برند[3] (آیه 10 و 11). در اینجا به ذکر چند مورد اعزام که از طریق نمازجمعه تهران، صورت گرفته است، می‌پردازیم: جمعه 3/10/61 5000 نیروی بسیج جمعه 15/11/61 3000 نیروی بسیج جمعه 31/4/62 1400 از پاسداران انقلاب اسلامی جمعه 3/7/66 بیش از 3000[19] نفر ج- نقش سیاسی خطبه‌ها در خطبه‌های دوم نمازجمعه، امام جمعه درباره مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و دیگر امور جاری در سطح منطقه، کشور و جهان صحبت می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.