Skip to main content
فهرست مقالات

صحابی کیست؟ تحلیل انتقادی تعریف محمد هادی معرفت و ابن حجد از صحابه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم) (14 صفحه - از 89 تا 102)

کلیدواژه ها : صحابی ،این حجر عسقلانی ،محمد هادی معرفت

کلید واژه های ماشینی : صحابه ،صحابی ،معرفت ،صحابی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ،تعریف ،پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ،اصحاب پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ،تعریف ابن‌حجر ،حجیت ،پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ،شیعه ،اعتبار ،تعریف صحابی ،از صحابی ،تعریف محمد هادی معرفت ،صحابه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ،تعریف معرفت از صحابی ،سخن ،دینی ،اسلام ،محمدهادی معرفت از صحابه ،ابن‌حجر عسقلانی و محمدهادی معرفت ،تعریف ابن‌حجر عسقلانی و محمدهادی ،اعتبار و حجیت ،قیود ،معرفت از صحابه پرداخته‌شده ،تابعان ،از صحابه ،سخن صحابی ،تعریف ابن‌حجر از صحابی

در این مقاله ضمن ارائه چند دیدگاه درباره صحابه، به تعریف ابن حجر عسقلانی و محمدهادی معرفت از صحابه پرداخته شده و ضمن مقایسه این رو و تطابق آن با دیدگاه‌های رایج به تحلیل آنها پرداخته و اشکالاتی بر تعریف محمد هادی معرفت از صحابی وارد نموده است.

خلاصه ماشینی:

"بنابراین، جا دارد بپرسیم، تعریف جدید که معرفت از صحابی ارائه می‌کند، چه آثار، نتایج و گره‌گشایی‌هایی در بحث دوم و سوم دارد؟ آیا معرفت می‌خواهد با تنگ‌کردن دایره صحابه در مقام تعریف، در ذهنیت رایج شیعه درباره شأن صحابه و اعتبار و حجیت قول و عمل آنها تجدید نظر کند؟ انتظار خواننده این است با آوردن آن همه قیود و شروط، قول و عمل صحابه در امر دین معتبر و حجت باشد؛ همچنان‌که از ظاهر عبارت معرفت در یک موضع از مقاله مورد بحث و چنین برمی‌آید. معرفت در دو اثر پیشین خود که هنوز تعریفی جدید از صحابی ارائه نکرده بود تصریح می‌کند: «در حجیت و اعتبار حدیث صحابه باید دو شرط مراعات گردد: نخست صحت سند، دیگر، بلندپایه بودن مقام آن صحابی، با تحقق این دو شرط، دیگر جایی برای شک و تردید باقی نمی‌ماند و راهی جز اعتماد و جواز اخذ آن نیست». ارزیابی دلایل و مدعای معرفت در این بخش از نوشتار قصد ارزیابی یکایک دلایل معرفت را ندارم بلکه می‌خواهم به دو نکته بپردازم: نخست این‌که، آیا دلایل او با مدعای وی تناسب دارد؟ معرفت بر آن است که سخن صحابی با تعریفی که خود از صحابی عرضه می‌کند دارای اعتبار و سند حجیت است، آیا دلایل وی برای این مدعا کافی است؟ از شروط و قیودی که معرفت در تعریف صحابی آورده که نیازی به تکرار آن در این موضع نیست و موقعیت ویژه صحابه از جمله نزدیکی آنها به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ، عنایت حضرت به تعلیم و تربیت خاص آنها، حضور در زمانه نزول قرآن و ..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.