Skip to main content
فهرست مقالات

فن آوری و نقش رایانه

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 77 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، رایانه، پایگاه اطلاعاتی، بانکهای اطلاعاتی، بازیابی اطلاعات، دیسک، فن‌آوری اطلاعات، ذخیره و بازیابی اطلاعات، نرم‌افزارهای بانکهای اطلاعاتی، فن‌آوری

در دهه‌های اخیر،توسعه و دگرگونیهای عظیمی در فن آوری اطلاعات‌ و داده‌ها و تصویر و صدا در سطح ملی و جهانی به وجود آمده که از جنبه کمیت‌ و کیفیت،به‌طور کلی،با زیرساختهای ارتباطی اوایل و اواسط قرن بیستم مانند تلفن،تلگراف،رادیو،تلویزیون،سینما و کتاب متفاوت است.در بخش‌ اطلاعات و ارتباطات وسایل ارتباطی وسیعتر،پیچیده‌تر و سریعتر شده است. در این میان،نقش رایانه به دلیل حجم گوناگون اطلاعاتی‌یی که در داده‌های آن‌ وجود دارد و نیز به دلیل قدرت ذخیره و پردازش اطلاعات،اهمیت بسزایی دارد. با توسعه رایانه،امکان نقل و انتقال و دسترسی به دانش و دانستنیها،علم و هنر، کتابخانه‌ها،دانشگاهها و مراکز پژوهشی به‌طور قابل توجهی افزایش یافته‌ است.برنامه‌های نرم‌افزاری که این داده‌های مربوط به هم را پردازش می‌کنند و آنها را در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهند،نرم‌افزار بانکهای اطلاعاتی گویند.در میان نشر الکترونیکی و پایگاههای اطلاعاتی،سی دی رام (CD-ROM) ،یا دیسک نوری اهمیت قابل ملاحظه‌ای دارد که آن را انقلابی در فن آوری اطلاعات‌ گویند.در این مقاله،به تواناییهای این فن آوری و تعدادی از بانکهای اطلاعاتی‌ مشهور روی سی دی رام،پرداخته می‌شود.

خلاصه ماشینی: "اطلاعات و ارتباطات وسایل ارتباطی وسیعتر،پیچیده‌تر و سریعتر شده است. مبا استفاده از این وسیله،تلویزیون قادر است رنگین کمانی از رنگها را خلق کند تکنیکهای جدید،تولید رنگ،تصویر و طرحهای جدید،و خلق تصاویر و سایر اطلاعات ذخیره شده است. اطلاعاتی روشهایی برای ذخیره اطلاعات فراهم می‌کنند تا بتوان آنها را در انواع‌ نرم افزارها همین جمله کافی است که گفته شود:امروزه بدون این برنامه‌ها،هر تصمیمی براساس تحلیل آماری از داده‌های گذشته غیر ممکن است. ذخیره‌ای اطلاعات نیز در حال دگرگونی است و شکل کتابی و چاپی به شکل‌ بانکهای اطلاعاتی ملی و بین المللی و امکان استفاده از آنها از طریق شبکه‌های‌ دستی و ذخیره و بازیابی اطلاعات به وجود آورد که راه را برای استفاده از روشهای‌ (On-Line) یعنی حالتی که شخص در ارتباط مستقیم با اطلاعات ذخیره‌ای در رایانه است و با دستور دادن به آنها بلافاصله،می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را روی‌ اداری رایانه‌ای بود که از طریق شبکه‌های ارتباطی(یعنی خطوط تلفن،یا مایکروویو و یا ماهواره)برای سایر کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی در سطح جهان قابل‌ به‌طور کلی ویژگیهای این‌گونه فن آوری اطلاعات عبارت است از: ذخیره شده در حدود 350 کلمه و از سال 1988 به بعد تقریبا دارای 150 کلمه است و امکان آگاهی و بهره‌برداری از جدیدترین تحقیقات دانشگاهی جهان تحت‌ این پایگاه دارای توضیح،تفسیر،و اطلاعات تفصیلی است. آنها در این دیسک جمع شده است. 31000 ناشر کشورهای جهان،000/200 شرح از اطلاعات این پایگاه دارای زمینه‌ سالیانه تقریبا 000/130 شرح و ضبط به موجودی این پایگاه اطلاعاتی افزوده می‌گردد. نوری و چندرسانه‌ای از دیگر مشخصات این پایگاه است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.