Skip to main content
فهرست مقالات

ملا محمد شفیع ارسنجانی ملقب به اشرف الکتاب

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 113 تا 122)

کلید واژه های ماشینی : ملا محمد شفیع ارسنجانی ملقب، هنر، ملا علی عسکر خوشنویس ارسنجانی، شفیع ارسنجانی ملقب به اشرف، خط، خط مرحوم حاج ملا محمد، حاج ملا محمد شفیع، ملا علی عسکر، حاج ملا محمد شفیع اشرف، اشرف الکتاب، خط مرحوم علی عسکر، عارف صمدانی ملا علی عسکر، شفیع بن ملا علی عسکر، حاج ملا محمد حسین ارسنجانی، موزه‌های، ملا احمد ارسنجانی، آثاری نوهء مرحوم ملا علی، اشعار، عارف، ملا محمد شفیع بن ملا، محمد شفیع بن ملا علی، ملا علی عسکر از نسخ، هنرمند خوشنویس، قرآن، فرزند حاج ملا محمد، خط نسخ، روح، ملا احمد، ملا احمد و ملا محمد، محمد شفیع اشرف الکتاب

در میان هنرهای زیبای اسلامی،هنر خط از ویژگی خاص برخوردار است که نه تنها هنر بلکه عبادت است و این امتیاز و ویژگی از آنجاست که سر و کار هنرمندان خط با کلام خداوندی و احادیث پیغمبر اکرم(ص)و کلمات‌ بزرگان و مفاهیم عالیهء ادراکات بشری است.هنرمند خوشنویس در بعدی‌ معنوی و جوی از زیباییها و شیفتگیها زندگی می‌کند.در مطلب حاضر،با گوشه‌ای از احوال یکی از خوشنویسان و تذهیبکاران سرزمین ایران آشنا می‌شویم که در راه آفرینشهای هنری،روزگاری را بدون چشمداشت از هر رنگ‌ تعلقی،با ایثار و فروتنی به پایان برده است.

خلاصه ماشینی: "او پدر این خانه بود. خویش فصلنامهء هنر این دیار را که از سپیده دم تاریخ تمدن خود هرگز با آن ناآشنا که آن سوترهای این افق نیز او را جای پایی بود. از مرحوم محمد شفیع نیز اشعار زیادی به یادگار نمانده است اما از همان‌ آیة الله حاج ملا محمد مهدی آثاری خواهر زادهء ایشان که خود دنیایی از فضل‌ برادر زاده ایشان مرحوم محمد علی اشرف الکتاب ارسنجانی‌11که نزد ایشان هنر خط می‌آموخت به یادگار مانده است. اسرا به این شهر،به رشتهء نظم کشیده بود که از آنهمه چیزی در دست نیست. (1)-مرحوم ملا احمد عارفی است از قیدها رسته و از دنیا بریده و اهل کشف و کرامات. این نامه‌ها به ملا علی عسکر خطاب مولانا شده است و نیز در مجموعهء اشعار چندین بار از (4)-فارسنامهء ناصری درباره مرحوم ملا علی عسکر می‌نویسد: ارسنجانی از این قصبه است و کتابت کلام الله مجید و هدایت عباد الله را شعار خود آثار)للحاج ملا محمد شفیع بن ملا علی عسکر ذکره فرصت فی(عم ص 249)و قال انه‌ (9)-مرحوم آیت الله حاج ملا محمد مهدی آثاری نوهء مرحوم ملا علی عسکر یکی از نوادر (10)-مرحوم ملا علی عسکر چهار پسر داشت که همه در هنر خط استاد بودند مرحومان ملا محمد حسین،ملا احمد و ملا محمد حسن نیز چون پدر و برادر بزرگوارشان عمر پر برکت‌ نگارستان و یک جلد به خط ملا محمد حسن در موزهء دکتر نورانی و مال محفوظ است. (11)-مرحوم محمد علی اشرف الکتاب فرزند ملا احمد و نوهء ملا علی عسکر از نسخ نویسان‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.