Skip to main content
فهرست مقالات

اندازه گیری زیست کارآیی پالایشگاه های نفت ایران با استفاده از روش تحلیل پوششی داده ها

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 79 تا 96)

کلیدواژه ها :

آلودگی ،کارآیی فنی ،روش تحلیل پوششی داده ها ،پالایشگاه نفت ،زیست کارآیی

کلید واژه های ماشینی : پالایشگاه، اندازه‌گیری زیست کارآیی پالایشگاهها، پالایش، زیست کارآیی پالایشگاهها، زیست کارآیی، نفت خام، گاز، پالایش نفت خام سنگین، آلودگی، ارزیابی

با توجه به افزایش روز افزون نگرانی جهان امروز در رابطه با مسائل زیست محیطی، در این تحقیق به ارزیابی زیست­کارآیی پالایشگاه­های نفت کشور که از یک سو، نقش ارزنده ای در اقتصاد ملی دارند و از سوی دیگر با مصرف بالای سوخت فسیلی و در نتیجه انتشار CO2، باعث آلودگی محیط­زیست می­شوند، پرداخته شده است. با استفاده از نرم­افزار Windeap و روش DEA ستانده­محور و با در نظر گرفتن خروجی نامطلوب، زیست­کارآیی محاسبه شده است. نتایج نشان می­دهد که، پالایشگاه بندرعباس کاراترین پالایشگاه نفت طی دوره 88-1382 استونرخ رشد زیست­کارآیی پالایشگاه­ها طی دوره مورد مطالعه مثبت است.نتایج رگرسیون توبیت نیز نشان می­دهد که، سوخت­های نفت­کوره و نفت­گاز اثر منفی بر زیست­کارآیی دارند و گاز طبیعی و گازهای پالایشگاهی و گاز مایع اثر مثبت بر زیست­کارآیی دارند. از سوی دیگر، هر چه پالایشگاه در حدی بیشتر از ظرفیت اسمی، نفت خام پالایش کند، زیست­کارآیی پالایشگاه بیشتر کاهش می­یابد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج رگرسیون توبیت که زیست کارآیی به دست آمده از DEA با فرض بازدهی به مقیاس متغیر را روی انرژی مصرفی برای پالایش هر بشکه نفت خام (EUT)، درصد استفاده از ظرفیت اسمی (نسبت ظرفیت عملی به اسمی (UNC))،API خوراک مصرفی در پالایشگاه (میزان سبک و سنگینی نفت خام (API١))، درجه پیچیدگی پالایشگاه (CD)، متغیر دامی D، که نشان دهنده استفاده از میعانات گازی به عنوان خوراک است و برای حالت استفاده از میعانات گازی مقدارش یک و در صورت عدم استفاده مقدارش صفر است و همچنین متغیرهای دامی DF١، DF٢، DF٣، DF٤ و DF٥ که به ترتیب نشاندهنده استفاده از سوخت های گاز طبیعی ، گاز مایع ، گازهای پالایشگاهی، نفت گاز و نفت کوره هستند، که در صورت استفاده از هریک از سوخت ها، مقدار ١، درغیر این صورت مقدار صفر را میگیرند، برازش میکند، در جدول زیر آورده شده است . Generalized Likelihood Ratio Test Static است ، که از تقسیم ظرفیت عملی به ظرفیت اسمی پالایشگاه به دست میآید و طبق نتایج رگرسیون توبیت این متغیر دارای اثر منفی بر زیست کارآیی است ، یعنی اگر یک پالایشگاه بیشتر از حد توان خود نفت خام پالایش کند، عملکرد ضعیف تری دارد و ضایعات بیشتری تولید میکند. بر اساس نتایج ، میانگین زیست کارآیی پالایشگاهها برای کل دوره ٠,٩٥ است ، یعنی پالایشگاه - ها اگر همانند پالایشگاههای کارا (چون بندرعباس) کار کنند، میتوانند به میزان ٥ درصد، تولید فرآوردههای نفتی را با استفاده از منابع کمتر و انتشار آلودگی کمتر، افزایش دهند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.