Skip to main content
فهرست مقالات

اثر سرمایه گذاری دولت در بخش ورزش بر رشد اقتصادی در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (34 صفحه - از 177 تا 210)

کلیدواژه ها :

سرمایه گذاری ،اقتصاد ورزش ،ARDL و رشد اقتصادی

کلید واژه های ماشینی : ورزش، اقتصادی، سرمایه، دولت، سرمایه‌گذاری دولت در بخش ورزش، بخش ورزش بر رشد اقتصادی، اثر سرمایه‌گذاری دولت در بخش، صنعت، رشد اقتصادی، توسعه

ورزش و تفریحات سالم به­عنوان یک صنعت پیش رو، به طور مستقیم و غیرمستقیم در توسعه نقش دارند. ورزش باعث افزایش سطح سلامت و تندرستی جامعه، کاهش هزینه­­های بهداشتی و درمانی، افزایش چشمگیر اشتغال و با ورود سرمایه­های پولی و مالی باعث افزایش رشد اقتصادی در کشور می­گردد. در حال حاضر، ورزش و تفریحات سالم در کشورهای توسعه یافته به عنوان یک صنعت مهم و عامل اثرگذار در رشد اقتصادی این کشورهاست. کشورهای دنیا با ایجاد زیرساخت­های لازم برای برگزاری رویدادهای جهانی و قاره­ای‌، زمینه را برای ایجاد رشد اقتصادی خود هموار کرده­اند. با توجه به اینکه در اقتصاد ایران دولت نقش اساسی دارد، در ورزش نیز حضور پررنگی دارد. در این مقاله، اثر سرمایه­گذاری دولتی در بخش ورزش بر رشد اقتصادی برای دوره زمانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران (89-1358) مورد ارزیابی قرار گرفته ­است. بدین منظور از الگوی خود توضیح با وقفه های گسترده (ARDL) استفاده شده است. نتایج حاصل از تخمین حاکی از این است که سرمایه­گذاری دولت در ورزش اثر معنی­داری بر رشد اقتصادی ندارد. در واقع ضریب متغیر ورزش در مدل 0.023 می­باشد که در سطح 5 درصد معنی­دار نیست. با توجه به این موضوع، توصیه می­شود که دولت در زیر ساخت­ها و آموزش­های مربوط به ورزش سرمایه­گذاری کرده و زمینه را برای ایجاد ورزش­های عمومی و حرفه­ای با بهر­ه­وری بالا فراهم آورد.

خلاصه ماشینی:

"بحث این مقاله بر عوامل موفقیت ورزشی مانند سیاست ، استراتژی، مشارکت کنندگان در ورزش، مکان و فضا، توسعه اجتماعی یا جامعه ، ارزیابی، نظارت و ثبات متمرکز شده، بر نقش باشگاههای ورزشی سنتی و دولت - های محلی و سرمایه گذاری دولت ها در این حوزهها برای ایجاد توسعه اجتماعی و شرایط خوب بر جامعه بر پایه فعالیت های ورزشی تأکید، و همچنین بحثهایی در مورد توسعه اجتماعی، توسعه ورزشی جامعه و سیاستگذاری در ورزش آورده شده است . و همچنین با توجه به دادههای جمع آوری شده در خصوص سرمایه گذاری دولت در ورزش همگانی و حرفه ای، از سال ١٣٥٨ تا ١٣٦٨ به علت انقلاب و جنگ تحمیلی بحث ورزش در اولویت اقتصاد کشور قرار نداشت و بررسیهای انجام شده در بودجه کشور و اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری در این بخش بیانگر این است که رقم قابل ملاحظه ای هزینه نشده و بعد از جنگ نیز به علت سازندگی در کشور و نیاز مبرم به ساخت و ساز در حوزههای دیگر، حوزه ورزش مورد توجه قرار نگرفته و سرمایه گذاری در ورزش در دهه ١٣٨٠ بیشتر مورد توجه بوده ولی به علت اینکه قسمت عمده بخش ورزش دولتی میباشد و هنوز زیرساخت های لازم در این زمینه ایجاد نشده، لذا تأثیر چندانی بر رشد اقتصادی نداشته است ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.