Skip to main content
فهرست مقالات

مدلی پویا برای آتی های صنعت نفت ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 211 تا 228)

کلیدواژه ها :

مشتقات نفت ،: آتی های نفت ،ثمرات رفاهی نفت ،ریاضیات مالی و مدل های ریاضی

کلید واژه های ماشینی : نفت، مدل، قیمت نفت، قیمت، نوسانهای قیمت نفت، مدلی پویا، بازار، صنعت‌نفت ایران، نفت ایران، نفت خام

از آنجا که امروزه چگونگی ارتباط متغیرهای مالی با مدل­های پیشرفته، به زبان ریاضی بیان می­شوند، دراین مقاله درنظر است مدلی کارآمد و مناسب برای ارزشگذاری آتی­های نفت تنظیم و ارائه کنیم. اساس کار را بر مدل شوارتز (1997) که برای دارایی پایه­ آتی­های صنعت نفت طراحی شده قرار داده که با اعمال تغییرات مناسب، در نظرداریم آن را برای آتی­های صنعت نفت ایران پیشنهاد کنیم. با عنایت به اینکه مدل شوارتز فقط پرش­های کوچک را درنظر می­گیرد و پرش­های بزرگ در آن مدنظر قرار نگرفته است و با توجه به این نکته ­که با تحولات اخیر صنعتنفت، مدل­های مرتبط با دارایی­های نفت اصولا بدون پرش­های کوچک و بزرگ مفهومی ندارند، در این مقاله در نظر داریمعلاوه بر اعمال پرش­های بزرگدر مدل دارایی پایه­ نفت، ثمرات رفاهی را به­عنوان متغیر تصادفی منظور کنیم. مدلی که با شرایط فوق حاصل می­شود منجر به یک مساله­ پیچیده­ی ریاضی می­گردد که این مساله از یک معادله ­دیفرانسیل جزئی شامل جمله­ انتگرالی با شرایط اولیه و مرزی تشکیل شده است. حل چنین مسایلی به دلیل نداشتن فرم جواب بسته در ریاضیات از اهمیت ویژه­ای بر خوردار است کهباید به روش­های عددی تجزیه و تحلیل شوند. ازسوی دیگر، به دلیل عدم دسترسی به داده­های واقعی، داده های مورد نیاز برای اجرای مدل شبیه سازی شده­اند. انتظار می رود با تأمین داده­های واقعی از بازار نفت ایران، امکان اجرای مدل­ و کاربردی کردن آن برای پژوهشگران در صنعت نفت ایران فراهم گردد.

خلاصه ماشینی:

"در یکی دیگر از مطالعات انجام شده به این نتیجه دست یافته اند که سری زمانی قیمت های آتی نفت دربازه زمانی ١٩٩٦ تا ١٩٩٩ دارای ساختار آشوبی ضعیف و معین است ؛ به گونه ای که به منظور تعیین رفتار و پیش بینی قیمت های آتی نفت درکوتاه مدت می توان با دقت بالا از مدل غیرخطی پویا وسری زمانی قیمت استفاده کرد(ابریشمی، حمید و همکاران ١٣٨١). برای مثال با توجه به همبستگی نزدیک بازارها در سطح جهان و تعامل مداوم روابط اقتصادی ، اصولا بدون درنظر داشتن تغییر پیوسته قیمت ها و بدون احتساب شرایط واقعی مبادلات نفتی چگونه انتظار داریم در بررسی های مالی به نتایج منطبق با واقع رو به رو شویم ؟ علاوه بر این همانگونه که در بخش های قبل این مقاله اشاره شده است ، قیمت آتی های نفت دارای پرشهای بزرگ بوده که مدل شوارتز آنها را مدنظر قرار نمی دهد. همچنین ، این مدل علاوه بر پرشهای کوچک قادر خواهد بود پرشهای بزرگ در قیمت نفت را اندازه گیری کند؛ ضمن آنکه درآن با دقت بیشتر آشکار می شود که جا به جایی تصادفی است و به همین علت می توان اذعان نمود که مدل حاضر از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا با ورود فرض های جدید یا در نظر گرفتن روشهای متفاوت حل مدل و تخمین پارامترهای آن، تحقیقات گذشته گسترش می یابند، آنگونه که برای کاربرد بهتر از دقت و کارایی نسبی برخوردار باشند(٢٠٠٢ ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.