Skip to main content
فهرست مقالات

داستان موسی (ع) و هارون (ع) (درسهایی در زمینه رهبری)

مترجم:

(14 صفحه - از 125 تا 138)

کلید واژه های ماشینی : هارون ،داستان موسی ،طه ،فرعون ،خداوند ،اثربخش ،برادرم هارون ،خواست ،کار گروهی ،خداوند به موسی ،سوره طه ،تأکید ،مهارتهای رهبر ،رهبران اثربخش ،زمینه رهبری ،گردان ،واگذار ،به‌جانب فرعون ،خداوند موسی ،خداوند خواست ،دادن ،دادن کار ،عطا کردیم ،نشان می‌دهد

قرآن کریم بسیاری از مطالب مورد نیاز بشر را به صورت داستان مطرح کرده که ازجمله این داستانها داستان موسی و هارون است. این داستان حاوی مطالبی است در ارتباط با رهبری. از جمله این مطالب می‌توان به نحوه اثربخش کردن تبلیغات تأکید کرد. گروهی به تفویض اختیار و مسئولیت و تفاوت این دو اشاره کرده‌اند. این مطالب به تفصیل در مقاله داستان موسی و هارون آمده است.

خلاصه ماشینی:

"پس شرح صدرم عطا فرما که از جفا و آزار مردم تنگدل نشوم* و کار مرا آسان گردان و سختیهایی که در انجام‌دادن این وظیفه بر من پیش می‌آید برطرف ساز* و عقده را از زبانم بگشا* تا مردم سخنم را نیکو فهم کرده و خوش بپذیرند* و نیز از اهل بیت من یکی را وزیر و معاون من فرما* برادرم هارون را وزیر من گردان* و به او پشت من محکم کن* و او را در امر رسالت با من شریک ساز* تا دائم به سپاس تو پردازیم* و تو را بسیار یاد کنیم* که همانا بس تویی بصیر و مهربان به احوال ما (و ما به جز تو کسی را نداریم)* پروردگار فرمود ای موسی آنچه از ما خواستی همه به تو عطا گردید* (طه36ـ24). گروه موسی(ع) و هارون(ع) برای ما به عنوان یک واحد بیان شده و توسط خداوند این چنین نشان داده، و به وسیله دیگران نیز این‌گونه تشخیص داده می‌شود. » 4ـ عناصر تفویض 4/1ـ وظیفه وقتی خداوند از موسی (ع) خواست تا قومش را برای چهل روز ترک کند، آنها را تحت سرپرستی هارون(ع) قرار داد؛ به عبارت دیگر، او رهبری جامعه و مدیریت امور را به همکارش واگذار کرد. » 4/3ـ اختیار خداوند تبارک و تعالی اصل دیگر واگذاری را در این داستان به ما می‌آموزاند؛ به بیان دیگر می‌آموزیم که فردی که وظیفه‌ای به او محول می‌شود باید اختیار و منابع کافی برای انجام دادن آن وظیفه نیز در اختیار او قرار گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.