Skip to main content
فهرست مقالات

آسیب شناسی سیستم های مدیریت حقوق و دستمزد

نویسنده:

کلیدواژه ها :

مدیریت منابع انسانی(3) ،حقوق(3) ،دستمزد(4) ،مدیریت حقوق و دستمزد

کلید واژه های ماشینی : کارکنان، طراحی سیستم حقوق و دست‌مزد، سیستم، حقوق و دست‌مزد، نظام پرداخت حقوق و دست‌مزد، مشاغل، مدیریت منابع انسانی، مدیریت حقوق و دست‌مزد، نظام ناهماهنگ پرداخت حقوق دست‌مزد، سازمان

میدریت منابع انسانی را شناسایی،انتخاب،استخدام،تربیت و پرورش نیروی انسانی به‌ منظور نیل به اهداف سازمان تعریف کرده‌اند.یکی از وظایف مدیریت منابع انسانی،طراحی‌ سیستم حقوق و دستمزد است.تعیین میزان حقوق و دستمزدی که سازمان به کارکنان خود بپردازد یکی از مهمترین جنبه‌های مدیریت منابع انسانی است. این مقاله ابتدا به مراحل مختلف طراحی سیستم حقوق و دستمزد پرداخته و سپس اثرات‌ ناشی از نظام ناهماهنگ پرداخت حقوق دستمزد را مورد بررسی قرار می‌دهد.دو یا چند شغله‌ شدن افراد،ادامه کار بازنشستگان و در نتیجه بیکار ماندن عده‌ای از مردم بخصوص جوانان و آسیب دیدن نظام خانواده بخشی از نتایج عدم تعادل در نظام پرداخت حقوق و دستمزد است.

خلاصه ماشینی:

"تعیین میزان حقوق و دستمزدی که سازمان به کارکنان خود بپردازد یکی از مهمترین جنبه‌های مدیریت منابع انسانی است. تعیین میزان حقوق و دستمزدی که سامزان باید به‌ کارکنان خود بپردازد یکی از مهمترین جنبه‌های مدیریت منابع انسانی‌ است،زیرا اولا سیستم پاداش(که حقوق و دستمزد،جزیی از آن را تشکیل می‌دهد)تأثیر بسزایی در جذب و رضایت کارکنان و ایجاد انگیزه در آنان دارد و ثانیا پرداخت به کارکنان از سنگین‌ترین هزینه‌هایی‌ است که هر سازمانی باید برای پیشبرد و عملی کردن اهداف خود متحمل شود(سعادت،1381). در حالی که منطق طراحی و ایجاد یک سیستم تفاضلی حقوق و دستمزد،ایجاد انگیزه در کارکنان برای تلاش و قبول مسؤلیت و پیمودن‌ درجات ترقی در سلسله مراتب سازمانی است،در سالیان اخیر،روند تنظیم قوانین و مقررات در جهت کاهش تفاوت پرداخت میان‌ گروه‌های شغلی مختلف بوده است ،روندی که به تراکم نرخ‌ها منتهی‌ گردیده است. وقتی که نظام پرداخت‌ حقوق و دستمزد ناهمانگ باشد و حقوق عده زیادی از کارگران و کارکنان برای تأمین نیازهای اولیه زندگی کافی نباشد،طبیعی است این‌ افراد ناچارند که یا با انجام اضافه کاری‌های طولانی و یا با چند شغله‌ شدن،کمبود حقوق و دستمزد خود را جبران نمایند. در صورتی که اگر نظام پرداخت حقوق و دستمزد با مطالعه و دقت‌ کافی تنظیم شود،و حقوق و دستمزد افراد برای تأمین زندگی‌شان‌ کفایت کند،دیگر عده زیادی از افراد جامعه و حتی بازنشستگان ناچار به چند شغله بودن و انجام اضافه کاری‌های طولانی نیستند و همین امر زمینه را برای به کارگیری عده زیادی از جوانان فراهم می‌سازد و نرخ‌ بیکاری کاهش می‌یابد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.