Skip to main content
فهرست مقالات

ابزارهای نوین پیگیری کالا و اطلاعات در مدیریت زنجیره تامین

نویسنده:

(4 صفحه - از 12 تا 15)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، زنجیره تامین، بارکد، رفاید، کد، هزینه‌های کنترل و پیگیری مواد، شرکت‌های زنجیره تامین، مدیریت، تولید، انبار

هزینه‌های لجستیک،تدارکات و ارتباط بین شرکت‌های زنجیره تامین‌1،در حدود 6 تا 13 درصد کل هزینه‌های مدیریت زنجیره‌ تامین را دربر می‌گیرد.این هزینه و مدیریت آن نه تنها برای تولیدکننده،بلکه برای خرده‌فروشان و مشتریان نیز حائز اهمیت است. چراکه قیمت تمام شده را کاهش خواهد داد(نیسترم:6:2005).در این میان هزینه‌های کنترل و پیگیری مواد در جریان زنجیره تامین، جز مهمترین هزینه‌ها می‌باشند. در این مقاله تلاش می‌شود تا بارکد2و رفاید(شناسایی بسامد رادیوییی)3که دو ابزار اصلی کنترل و پیگیری مواد و محصولات‌ در زنجیره تامین هستند،مورد بررسی قرار گیرند.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله تلاش می‌شود تا بارکد2و رفاید(شناسایی بسامد رادیوییی)3که دو ابزار اصلی کنترل و پیگیری مواد و محصولات‌ در زنجیره تامین هستند،مورد بررسی قرار گیرند. حال اگر شرکت‌ها نیاز به مواد اولیه داشته باشند و یا بخواهند در (به‌تصویرصفحه‌مراجعه‌شود) شکل 3 نحوه کاربرد بارکد در سرور اصلی زنجیره تامین(ویلسون:1998:131) مورد عرضه محصولات خود اطلاعاتی کسب کنند،از طریق بارکد ارسالی به سرور،اطلاعات را ارسال و یا دریافت می‌کنند. نکته مهم این است که،در زنجیره تامین تنها محصولات و مشخصات آنها ذخیره نمی‌گردد،بلکه اطلاعات مربوط به فرهنگ و سلیقه‌های بازارهای مختلف،وضعیت رقبا و اطلاعاتی از این قبیل نیز جمع‌آوری شده و برچسب بارکد می‌گیرند. (کینر:1997:49) در این روش،دریافت محصول از یک توزیع‌کننده یا تولیدکننده در چند مرحله انجام می‌گیرد و هر محموله ارسالی با محموله‌های دیگر توزیع‌کنندگان یا تولیدکنندگان منابع شرکت ترکیب می‌گردد،که باعث‌ کاهش زمانهای تحویل و بهبود کیفیت مواد دریافتی می‌گردد،سرعت‌ شناسایی کالاها و تعیین موقعیت آنها در این روش حائز اهمیت است. (نیسترم:2005:4) رفاید کارایی را افزایش می‌دهد،زیرا به عنوان مثال،نیازی نیست که‌ در انبار برای جابجایی مواد اطلاعات به طور دستی وارد شود و یا با نصب یک دستگاه شناسایی تراشه‌ها بر روی لیفتراک،از جابجایی اشتباه‌ بسته‌ها جلوگیری نمود و نیازی به بررسی توسط انباردار نیست. اطلاعات مورد نیاز از طریق‌ بارکدهای کانبان به عرضه‌کننده منتقل می‌گردد و عرضه‌کننده به طور مستقیم با خط تولیدی که در حال‌ تولید است،در ارتباط می‌باشد و مواد و قطعات را در حین تولید توسط سیستم حمل خودکار به‌ ایستگاه‌های متقاضی ارایه می‌دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.