Skip to main content
فهرست مقالات

تاثیر خانواده درمانی با تاکید بر رویکرد شناختی- رفتاری در درمان هراس اجتماعی نوجوانان (مطالعه موردی)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 123 تا 142)

کلید واژه های ماشینی : درمان، خانواده، درمان هراس اجتماعی، هراس اجتماعی، اضطراب، خانواده‌درمانی، اختلالات، درمان هراس اجتماعی نوجوانان، ترس، نتیجه درمان هراس اجتماعی

هراس اجتماعی یکی از اختلالات اضطرابی است . افراد با هراس اجتماعی از موقعیت های اجتماعی و صحبت با دیگران می ترسند و از حضور در اجتماع پرهیز می کنند . این اختلال در کارکردهای شغلی و تحصیلی افراد مبتلا تاثیر بسیاری دارد . یافته های پژوهشی نشان داده اند که آموزش خانواده در کنار بکارگیری روشهای شناختی – رفتاری در درمان هراس اجتماعی موثر است . بر این اساس هدف پژوهش حاضر بررسی کارایی خانواده درمانی توام با روشهای شناختی – رفتاری در درمان هراس اجتماعی است . روش پژوهش حاضر مطالعه موردی است . در این مطالعه دو آزمودنی 18 و 20 ساله که با استفاده از مصاحبه بالینی ، ملاکهای تشخیصی -IV- TR DMS و آزمونهای تشخیص مبتلا به هراس اجتماعی تشخیص داده شده بودند شرکت کرده اند . نتایج این پژوهش بیانگر نقش خانواده در ایجاد ، نگاه داری و نتیجه درمان هراس اجتماعی است . نتاج نشان دهنده کارایی خانواده درمانی با تاکید بر رویکرد شناختی – رفتاری است . همسویی و ناهمسویی یافته ها در پایان مورد بحث قرار گرفته است .

خلاصه ماشینی:

"123-142 تأثیر خانواده درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری‌ در درمان هراس اجتماعی نوجوانان(مطالعهء موردی)1 محمد خدایاری فرد دانشیار دانشگاه روان‌شناسی و علوم تربیتی،دانشگاه تهران اکرم پرند دانشجوی دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهرانچکیده تاریخ دریافت 2/2/1382 هراس اجتماعی یکی از اختلالات اضطرابی است. در جلسات اولیه که در آزمودنی اول به همران اعضای خانواده آمده بود،مادر مراجع‌ اظهار کرد که فرزندش از سال گذشته دچار اضطراب شده و این امر بر کارکردهای‌ تحصیلی او تأثیر گذاشته است. در این زمینه درمانگر ضمن آموزش بازسازی شناختی،در مورد روند درمان و این‌که پیشرفت او خوب بود و حتی الامکان باید با مواردی که از مواجهه با آن ترس دارد روبه‌رو شود نیز صحبت کرد. در یکی از جلسات انفرادی با مادر، درمانگر ضمن تشریح وضعیت مراجع که بهبود یافته است برای مادر توضیح داده شد که کنترل شدید مادر در گذشته موجب ایجاد احساسات منفی در فرزند نسبت به او شده است و همین امر موجب می‌شده که خلاف میل و نظر مادر رفتار کند،زیرا احساس استقلال نمی‌کرده و این احساس را داشته است که با او مانند بچه رفتار می‌شود. در مورد آزمودنی دوم،پس از چند جلسه خانواده‌درمانی و استفاده از تکنیک‌های‌ شناختی-رفتاری نشانه‌های بهبودی در این مراجع نیز نمایان شده،به طوری که در یکی‌ از جلسات،مادر اظهار کرد که سال گذشته دخترش حتی برای شرکت در کنکور حاضر نشده به تنهایی وارد سالن شود و مادر با التماس و با کمک مسئولان اجرایی کنکور او را به داخل سالن فرستاده است،ولی امسال او کاملا راحت بوده و خودش برای کنکور رفته و هیچ ترسی نداشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.