Skip to main content
فهرست مقالات

سندرم ویلیامز: ارتباطی بین شناخت، مغز و ژنتیک مولکولی

نویسنده:

(15 صفحه - از 41 تا 55)

کلید واژه های ماشینی : مبتلایان به سندرم ویلیامز ،ژن ،مغز ،مبتلایان به سندرم داون ،افراد مبتلا به سندرم ویلیامز ،ژنتیکی ،عصبی ،افراد مبتلا به سندرم داون ،نواحی ،چهره ،زبان ،مغز مبتلایان به سندرم ویلیامز ،سندرم ویلیامز و داون ،مبتلایان سندرم ویلیامز ،بیماران مبتلا به سندرم ویلیامز ،توانایی‌های ،گروه مبتلا به سندرم ویلیامز ،آزمون ،سندرم ویلیامز در مقایسه ،توانایی مبتلایان به سندرم ویلیامز ،مشاهده ،حذف ،سندرم داون و سندرم ویلیامز ،بیماران ،افراد مبتلا سندرم ویلیامز ،لغات ،سندرم ویلیامز پردازش چهره ،پردازش چهره ،ساختار ،بزرگسالان مبتلا به سندرم ویلیامز

ر مطالعات پتانسیل‌های انگیخته مغزی مشاهده می‌شود. ناهمخوانی‌های موجود در حوزه‌های شناختی،عصبی-ساختاری و عصبی‌ فیزیولوژیک در سندرم ویلیامز از آن مدل مناسبی برای بررسی ارتباط بین شناخت، مغز و در نهایت ژن‌ها به وجود آورده است.

خلاصه ماشینی:

"توانایی‌های پیچیده بیانی نسبتا قوی هستند و پردازش چهره نیز (به تصویر صفحه مراجعه شود)شکل 1:نمای غیر عادی زبانی و شناختی در سندرم ویلیامز. در یک آزمون‌ سیالی واژگان‌ (word-fluency) که از آزمودنی خواسته می‌شود تا در 06 ثانیه حداکثر تعداد حیواناتی را که می‌تواند نام ببرد،مبتلایان به سندرم‌ ویلیامز مانند همسالان طبیعی خود عمل می‌کنند:به علاوه،مبتلایان به‌ سندرم ویلیامز ممکن است از موارد نادر و غیر متعارفی چون مرال کوهی، ندر (condor) (کرکس آمریکایی جنوبی)و چی هواهو (chihuahua) (نوعی سگ کوچک)در کنار موارد شایع‌تر نام برند(شکل 1 ج). در این شکل منحنی‌های رشد توانایی‌های شناختی در مبتلایان به سندرم ویلیامز در حوزه‌های پردازش چهره،پردازش فضایی و زبان نشان داده شده است. نکته حائز اهمیت این بود که در افراد سالم و طبیعی حداکثر فعالیت‌این موج‌ N 320 در نواحی قدامی مغز و سمت راست ظاهر شد اما در مبتلایان به سندرم‌ ویلیامز چنین حالتی نشان داده نشد و شدت دامنه موج در دو طرف مغز به‌ یک اندازه ثبت گردید. ویژگی‌های نور و آناتومیک تعداد بسیاری از مطالعات نور و آناتومیک به مقایسه سندرم ویلیامز، سندم داون و افراد طبیعی پرداخته‌اند و بدین طریق مسیرهای عصبی که‌ در ایجاد نمای شناختی مبتلایان به سندرم ویلیامز دخیل هستند مورد بررسی قرار گرفته است‌15،94. تحلیل مطالعات کمی حجم مغز نشان می‌دهد که اندازه و حجم مطلق‌ شکنج هشل‌ (heschl) ،ناحیه‌ای در قشر شنوایی اولیه،در مبتلایان به‌ سندرم ویلیامز با وجود کوچکی و هیپولازی کلی مخ دز این عده،با افراد طبیعی تفاوتی ندارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.