Skip to main content
فهرست مقالات

اثربخشی درمان شناختی - رفتاری گروهی در اختلال وسواسی - اجباری

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 8 تا 13)

کلیدواژه ها : گروه درمانی ،اختلال وسواسی - اجباری‌ ،درمان شناختی – رفتاری

کلید واژه های ماشینی : درمان، وسواسی، اختلال وسواسی، کاهش علایم اختلال وسواسی، اجباری، بیماران، رفتاری، درمان شناختی، درمان اختلال وسواسی، شیوه گروهی بر کاهش علایم، اصفهان، هدف بررسی تأثیر درمان شناختی، پژوهش، گروه کنترل، هدف بررسی تاثیر درمان شناختی، اثربخشی درمان شناختی، بیمار مبتلا به اختلال، آزمون، درمان گروهی شناختی، وسواسی – اجباری در بیماران، علایم وسواسی، روش، گروه آزمایشی، درمان وسواس، وسواسی – اجباری به روش، وسواسی – اجباری در گروه، رویکرد گروهی درمان وسواس، پژوهش بررسی تأثیر درمان گروهی، مراکز خدمات روانشناختی اصفهان اجرا، اجرا

هدف: این پژوهش با هدف بررسی تاثیر درمان شناختی - رفتاری به شیوه گروهی بر کاهش علایم اختلال وسواسی – اجباری در بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز خدمات روانشناختی اصفهان اجرا گردید. روش: بدین منظور تعداد هشت بیمار مبتلا به اختلال وسواسی – اجباری به روش تصادفی زمانی انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه چهار نفری شامل یک گروه آزمایشی و یک گروه کنترل قرار گرفتند. پرسشنامه وسواسی – اجباری مادزلی به عنوان پیش آزمون و پس آزمون در مورد دو گروه اجرا گردید. گروه آزمایشی به مدت یک ماه تحت درمان شناختی - رفتاری به شیوه گروهی قرار گرفتند و آزمودنی های گروه کنترل در فهرست انتظار بودند. یافته ها: درمان گروهی شناختی – رفتاری منجر به کاهش معنی دار علایم وسواسی – اجباری در گروه آزمایشی نسبت به گروه کنترل شد. نتیجه گیری: روش شناختی – رفتاری به شیوه گروهی می تواند جایگزین مناسبی در درمان اختلال وسواسی - اجباری باشد.

خلاصه ماشینی: "اثربخشی درمان شناختی-رفتاری گروهی در اختلال وسواسی-اجباری هدف:این پژوهش با هدف بررسی تأثیر درمان شناختی-رفتاری به شیوه گروهی بر کاهش‌ علایم اختلال وسواسی-اجباری در بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به مراکز خدمات‌ آزمایشی به مدت یک ماه تحت درمان شناختی-رفتاری به شیوه گروهی قرار گرفتند و رفتاری منجر به کاهش معنی‌دار علایم وسواسی-اجباری در گروه آزمایشی نسبت به گروه‌ اجزای شناختی در این اختلال است. علایم این اختلال مورد توجه قرار داده‌اند. اختلال وسواسی-اجباری رویکرد کاملا جدیدی است که از یک‌ گیرنده منفعل درمان نیست و این شیوه در ایجاد فشار برای شکستن‌ نیز مانند روش فردی منجر به کاهش قابل‌توجه علایم وسواسی- بررسی‌های انجام شده به شیوه شناختی-رفتاری نیز نتایج‌ والدین آنها در 14 هفته درمان گروهی شناختی-رفتاری خاص‌ شیوه رفتاری)را مورد مطالعه قرار دادند و نیز پژوهش مک لین‌24،و (34)- McLean همکاران(2001)که تأثیر درمان شناختی-رفتاری را با درمان‌ تسهیل و تسریع فرآیند درمان دارد و نیز اهمیت این شیوه از نظر هدف بررسی تجربی کارآیی این شیوه در درمان اختلال وسواسی- خارج از کشور درمان شناختی-رفتاری به روش گروهی منجر به‌ درمان شناختی-رفتاری در کاهش علایم وسواسی-اجباری در میانگین نمرات وسواس دو گروه در مرحله پس‌آزمون است. آزمایشی در مقایسه با گروه کنترل در مرحله پس‌آزمون شده است. به شیوه شناختی-رفتاری در کاهش علایم وسواس و اجبار بود نتایج نشان داد که درمان شناختی-رفتاری به روش‌ تأثیری که رابطه اجتماعی در بالا بردن خلق بیماران دارد-که با پژوهش‌های کنترل شده نیز نشان داده شده‌ گروهی با شیوه شناختی-رفتاری نیز تسهیل و تسریع درمان را دو"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.