Skip to main content
فهرست مقالات

نقائص کارکردهای اجرایی در بیماران اسکیزو- وسواسی

نویسنده:

علمی-ترویجی (14 صفحه - از 11 تا 24)

کلیدواژه ها : اسکیزو – وسواسی ،کارکردهای اجرایی ،نقایص عصب – روانشناختی

کلید واژه های ماشینی : وسواسی ،اسکیزو ،اسکیزوفرنیا ،بیماران ،کارکردهای اجرایی در بیماران اسکیزو ،اجباری ،بیماران اسکیزو ،نقائص کارکردهای اجرایی در بیماران ،گروه اسکیزو ،اختلال ،اختلال وسواسی ،گروه بهنجار ،کارکردهای اجرایی ،اختلال اسکیزوفرنیا و وسواسی ،آزمون ،اختلال اسکیزو ،پژوهش ،اسکیزوفرنیک ،اشکالات کارکردهای اجرایی بیماران اسکیزو ،کارکردهای اجرایی در گروه اسکیزو ،نشانه‌های وسواسی ،بیماران اسکیزوفرنیک ،اشکالات کارکردهای اجرایی ،اسکیزو – وسواسی ،بیماران وسواسی ،عملکرد ،کارکردهای اجرایی گروه‌های اسکیزو ،تشخیص ،بالینی ،اسکیزو – وسواسی و اسکیزوفرنیک

هدف: در ادبیات پژوهشی جدید، در تبیین میزان همبودی بالاتر از انتظار دو اختلال اسکیزوفرنیا و وسواسی – اجباری اصطلاح «اسکیزو – وسواسی» پیشنهاد گردیده است که توصیف کننده طبقه تشخیصی مجزایی است. یکی از محورهای پژوهشی در این زمینه، شناسایی الگو یا نیمرخ نقایص عصب – روانشناختی خاص در این زیر گروه می باشد. این مطالعه در پی پاسخ به این پرسش بوده که آیا الگوی کژکاری اجرایی متفاوتی در بیماران اسکیزو – وسواسی وجود دارد یا اشکالات شناختی مربوط به دو اختلال در این بیماران به یکدیگر افزوده می شوند؟ روش: به این منظور، در قالب یک طرح پژوهش مقطعی، 20 بیمار اسکیزو – وسواسی، 20 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا و 20 بیمار وسواسی – اجباری غیر افسرده با 20 فرد بهنجار سالم از لحاظ عملکرد در آزمون های کارکردهای اجرایی مورد مقایسه قرار گرفتند. یافته ها: دو گروه اسکیزو – وسواسی و اسکیزوفرنیک در کارکردهای اجرایی دچار اشکال هستند ولی بیماران وسواسی – اجباری غیر افسرده تفاوت معناداری با گروه بهنجار ندارند. به علاوه گروه اسکیزو – وسواسی در مقایسه با گروه اسکیزوفرنیک دارای اشکالات کارکردهای اجرایی بیشتری هستند. نتیجه گیری: به نظر می رسد این تفاوت مربوط به «آسیب شناسی افزوده» نبوده بلکه احتمالا مربوط به الگوی متفاوت نقایص عصب – روانشناختی این بیماران است.

خلاصه ماشینی:

"اسکیزوفرنیا و وسواسی-اجباری در اصطلاح«اسکیزو-وسواسی»پیشنهاد گردیده است که‌ اسکیزو-وسواسی وجود دارد یا اشکالات شناختی مربوط به دو اختلال در این بیماران‌ با 20 فرد بهنجار سالم از لحاظ عملکرد در آزمون‌های کارکردهای اجرایی مورد مقایسه قرار یافته‌ها:دو گروه اسکیزو-وسواسی و اسکیزوفرنیک در کارکردهای اجرایی دچار اشکال هستند ولی بیماران وسواسی-اجباری غیرافسرده تفاوت معناداری با گروه بهنجار اجباری و اسکیزوفرنیا مطرح می‌باشد این است که ممکن است‌ بدون نشانه‌های وسواسی-اجباری و نیز بیماران مبتلا به اختلال‌ وسواسی-اجباری را با یک گروه بهنجار مورد مقایسه قرار دهد. اشکالات کارکردهای اجرایی در گروه اسکیزو-وسواسی بیشتر از در کارکردهای اجرایی گروه اسکیزو-وسواسی می‌باشد. وسواسی-اجباری ییل-براون)مورد مصاحبه بالینی قرار گرفتند. وسواسی-اجباری در مقایسه با گروه بهنجار در کارکردهای‌ وسواسی-اجباری از این لحاظ تفاوتی با افراد بهنجار نداشت. تعقیبی توکی تفاوت معناداری را بین گروه اسکیزو-وسواسی با اسکیزوفرنیا و وسواسی-اجباری با گروه بهنجار تفاوت معناداری‌ تفاوت معنادار دو گروه اسکیزو-وسواسی و اسکیزوفرنیا با گروه‌ بهنجار بود(05/0- p )ولی بین گروه‌های وسواسی-اجباری و اسکیزوفرنیا در این توانایی عملکرد ضعیف‌تری از گروه بهنجار تفاوت معناداری را در عملکرد گروه اسکیزو-وسواسی در مقایسه‌ شنیداری دارای ارتباط معنادار می‌باشد ولی پیش‌بینی‌کننده آن نمی‌باشد و با سایر کارکردهای اجرایی نیز رابطه معناداری را نشان‌ گروه اسکیزوفرنیا(با و بدون نشانه‌های وسواسی-اجباری)در وسواسی-اجباری نیز در کارکردهای اجرایی دارای اشکال هستند بیماران وسواسی-اجباری نیز در مقایسه با گروه بهنجار در زمینه حافظه کارکردی دیداری گروه اسکیزو-وسواسی عملکرد بیماران اسکیزوفرنیک از این لحاظ تفاوتی با گروه بهنجار نداشتند. وسواسی توانایی توجه ضعیف‌تری در مقایسه با گروه بهنجار دارد. نشانه‌های وسواسی-اجباری در این زمینه عملکردی مشابه گروه‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.