Skip to main content
فهرست مقالات

شناخت توان هوازی و بی هوازی بازیکنان فوتبال لیگ برتر ایران در پست های مختلف بازی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 137 تا 152)

کلیدواژه ها :

توان بی هوازی ،توانهوازی ،بازیکنان فوتبال ،پست بازی ـ

کلید واژه های ماشینی : بازیکنان فوتبال لیگ برتر، بازیکنان، توان هوازی، بازیکنان فوتبال لیگ برتر ایران، فوتبال، عملکردی بازیکنان فوتبال لیگ برتر، فوتبال لیگ برتر در پست، توان بی‌هوازی، توان بی‌هوازی بازیکنان پست، توان بی‌هوازی بازیکنان

هدف از این پژوهش ، ارزیابی و شناخت ظرفیت های فیزیولوژیکی و عملکردی بازیکنان فوتبال لیگ برتر در پست های مختلف بازی با تاکید بر توان هوازی و بی هوازی و مقایسه این متغیرها در پست های پنجگانه است . تحقیق حاضر از نوع علی یا پس از وقوع است . جامعه آماری تحقیق را کلیه بازیکنان اصلی و غیر اصلی تیم های فوتبال حاضر در لیگ برتر تشکیل می دهند که در قالب 14 تیم در سال 82-83 در فصل مسابقات با یکدیگر به رقابت پرداختند . 75 نفر از این بازیکنان که در تیم های فوتبال ذوب آهن اصفهان ، برق شیراز و فجر شهید سپاسی شیراز اشتغال داشتند ، به طور هدفدار به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند . متغیرهایی که در این تحقیق مورد اندازه گیری قرار گرفتند ، عبارتند از مشخصات بدنی شاخص توده بدن ، توان هوازی با استفاده از آزمون بروس و توان بی هوازی با استفاده از آزمون وینگیت . تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از SPSSو کاربرد آزمون های ANOVA ,و نسبت F نشان داد که بین توان هوازی بازیکنان در پست های مختلف تفاوت معنی داری وجود دارد . همچنین بین توان بی هوازی بازیکنان پست های دفاع کناری و مهاجم تفاوت معنی داری مشاهده شد. در حالی که در سایر پست های بازی تفاوت معنی داری مشاهده نشد . با توجه به نیازهای فیزیولوژیکی متفاوت بازیکنان در ست های مختلف ، تدوین و اجرای برنامه های تمرینی مناسب برای بهبود عملکرد بازیکنان در پست تخصصی ضروری به نظر می رسد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به آنکه بازیکنانفوتبال لیگ برتر در بالاترین سطح باشگاهی کشور بازی می‌کنند و میانگین سنی آنها بالاتر ازبازیکنان تیم ملی جوانان است و تاکنون تحقیقی در این زمینه بر روی بازیکنان فوتبال لیگ برترانجام نگرفته،همچنین با در نظر گرفتن این مطلب که به اعتقاد کارشناسان علوم ورزشی،عواملی ازقبیل تجربه،ترکیبات بدنی،استقامت،تعادل بین توان بی‌هوازی و توان هوازی نسبت به دیگرعوامل در ارزیابی بازیکنان نخبۀ فوتبال اهمیت بیشتری دارند(26). (1)- yekuT جدول 1-تعداد نمونه‌ها و مشخصات بدنی آزمودنی‌ها در پست‌های مختلف بازی (به تصویر صفحه مراجعه شود)چنانچه جدول 1 نشان می‌دهد،در مجموع 75 بازیکن از سه باشگاه حاضر در لیگ برتر ایرانیعنی ذوب آهن اصفهان،برق شیراز و فجر شهید سپاسی در این تحقیق شرکت داشتند که بیشترینتعداد نمونه مربوط به پست بازیکنان میانی(18 نفر)و پس از آن به ترتیب مربوط به پست مدافعانکناری(17 نفر)،مدافعان میانی(17 نفر)،مهاجمان(16 نفر) و دروازه‌بان‌ها(7 نفر)بود. جدول 3-نتایج آزمون توکی برای توان هوازی بازیکنان(میلی‌لیتر بر کیلوگرم در دقیقه) (به تصویر صفحه مراجعه شود)بعد از آنکه مشخص شد به طور کلی بین توان هوازی بازیکنان پست‌های مختلف تفاوتمعنی‌داری وجود دارد(47/48 F و 0/000 P )،برای بررسی دقیق‌تر و مشخص کردن اینمطلب که کدام زوج گروه‌ها با یکدیگر تفاوت دارند،از آزمون تعقیبی توکی استفاده شد. در این زمینه آرناسون و همکاران(4)بیان می‌کنند که توان بی‌هوازی هافبک‌ها از بازیکنان(1)- la te navaR (2)- amreV سایر پست‌های مختلف بازی کمتر است و اختلاف معنی‌داری با توان بی‌هوازی گروه مهاجماندارد که با نتایج تحقیق حاضر همخوانی دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.