Skip to main content
فهرست مقالات

ابعاد توسعه در نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)

نویسنده:

(30 صفحه - از 182 تا 211)

کلید واژه های ماشینی : اسلام، توسعه، امام، اقتصادی، سیاسی، نظام اسلامی از دیدگاه امام‌خمینی، انسان، دیدگاه، حکومت، دیدگاه امام‌خمینی ( ره )

جایگاه توسعه در اندیشه امام خمینی(ره) فراتر از تعاریف نظری توسعه می‌باشد که غالبا معطوف به مفاهیم اقتصادی و بعضا سیاسی است. نگرش ایشان به توسعه، متأثر از دیدگاه مذهبی او می‌باشد که نشأت‌یافته از جهان‌بینی دینی است. در این دیدگاه با آنکه توسعه متوازن در همه ابعاد جامعه پذیرفته شده اما این فرآیند باید در مجموع به استحکام پایه‌های دین و تقویت مبانی اسلام و تربیت و هدایت انسان منتهی گردد. در اندیشه امام، توسعه در ابعاد مختلف خود می‌بایستی اهدافی بلند و متعالی را برآورده سازد که آن اهداف از درون اندیشه دینی ناشی می‌شوند. هدف عمده از این مقاله بررسی اهداف توسعه از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) است که این اهداف در ابعاد توسعه و انسان، توسعه معنوی، توسعه سیاسی، توسعه علمی و فرهنگی و توسعه اقتصادی با بهره‌گیری از سخنان ایشان تبیین شده است.

خلاصه ماشینی:

"تأکید امام بر ایجاد حکومت اسلامی علاوه بر اینکه بستر و زمینه‌ای است برای اجرای احکام اسلام و تحقق عینی حاکمیت توحید در جامعه، و برقراری عدالت در میان مردم، الگو شدن این حکومت برای ملتهای تحت ستم دیگر می‌باشد، لذا هدف غایی توسعه سیاسی را حاکمیت حکومت اسلامی در سراسر جهان عنوان می‌کند: «ما آنچه که می‌خواهیم این است که اسلام با تمام محتوایی که دارد که آن محتوا یک میوه شیرینی است که هر کس آن را بچشد به لذات ابدی می‌رسد؛ می‌خواهیم که در تمام قشرها و در تمام ... محورهای مهم در اهداف توسعه اقتصادی از دیدگاه امام را می‌توان در تحقق اصول زیر برشمرد: 1ـ عدالت اجتماعی 2ـ خودکفایی 3ـ قطع وابستگی 4ـ استقلال (اقتصادی) 5ـ کار و تولید (و ارزش بودن آن) 6ـ بازسازی و سازندگی (نوسازی) کشور 7ـ بهره‌برداری صحیح از طبیعت 8ـ فقرزدایی و محرومیت‌زدایی 9ـ اصلاح جامعه و رواج خیر عمومی 10ـ تعاون و مشارکت مردمی 11ـ کارآمدی نیروی انسانی (تبحر و تخصص) در زمینه اداری نیز توسعه باید نظام مدیریت و سازمانهای اداری را متحول نماید (تحول دیوان‌سالاری). توسعه باید در مجموع به استحکام پایه‌های دین، تقویت مبانی اسلام، استقرار حکومت اسلامی، تربیت و هدایت و رشد معنوی انسان، حاکمیت قانون، استقلال و خودکفایی و سربلندی کشور، قطع وابستگی و رهایی از سلطه استعمارگران، ارزش و عزت و کرامت مردم، علم و خلاقیت و فن‌آوری، مشارکت مردمی و ارتباط هر چه بیشتر دولت و ملت، کار و تولید، عدالت اجتماعی، فقرزدایی و رفاه عمومی منتهی گردد و فوق همه در هدف غایی خود رضایت خداوند را برآورده سازد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.