Skip to main content
فهرست مقالات

علل ضعف پوشش و راهکارهای بهینه سازی آن

نویسنده:

(34 صفحه - از 119 تا 152)

کلیدواژه ها : حجاب ،مد ،حیا ،جلباب ،زینت ،تبرج

کلید واژه های ماشینی : حجاب ،پوشش ،زنان ،اسلامی ،فساد ،خدا ،مردان ،جوانان ،دینی ،دختران ،فرهنگی ،اجتماعی ،تربیت ،غرب ،حضرت علی علیه‌السلام ،فساد و بدحجابی ،الگوهای ،جامعه ،عوامل ،کار ،پوشش و راهکارهای بهینه‌سازی ،حجاب زن ،حجاب اسلامی ،کشورهای اسلامی ،بی‌حجابی ،علم ،ضعف پوشش ،زنان مسلمان ،انسان ،ظاهری

خداوند نعمت لباس و پوشاک را به بشر ارزانی داشت و میل به پوشش را در فطرت او به ودیعه گذاشت؛ بنابراین در طول قرون و اعصار گوناگون پوشیدگی بشر در میان جوامع مختلف به جز در موارد معدودی به‌خوبی نمایان است. در جهان معاصر، قانون حجاب نادیده گرفته شده است و خودآرایی برای زن ارزش، و حجاب، علامت عقب ماندگی و ارتجاع گردیده است. کشورهای اسلامی نیز تحت تأثیر تبلیغات دشمنان قرار گرفته‌اند و حجاب و بی‌بندوباری را آزادی نام نهاده‌اند. ولی در ایران در جریان انقلاب اسلامی، انقلاب حجاب، تحت عنوان بازگشت به اصل مورد توجه قرار گرفت. در کشورهای آمریکایی و اروپایی همچون فرانسه حجاب به صورت یک مسئله بحران‌زا برای این کشورها در آمده است و حجاب در میان زنان تحصیل کرده و موفق این کشورها و کشورهای دیگر به چشم می‌خورد. هرچند بیگانگان در کشورهای اسلامی و از جمله ایران از طرق مختلف سعی در ایجاد فساد و بی‌بندوباری و از بین بردن حجاب اسلامی دارند و تا حدودی نیز موفق بوده‌اند. این مقاله با هدف بررسی عوامل مختلفی که باعث ضعف پوشش گردیده‌اند اعم از عوامل درونی و بیرونی که عواملی همچون عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و... را در برمی‌گیرد و ارائه راهکارهای لازم با تکیه بر آیات و روایات تدوین گردید.

خلاصه ماشینی:

"در حقیقت اغلب مردها پیش از آنکه به امتیازاتی مانند داشتن فکر و عقل سالم توجه کنند، مجذوب زیبایی ظاهری زن می‌شوند؛ در واقع این احساس جزو سرشت زن است و زنان پاک نیز از آن گریزی ندارند ولی فردی که دارای اعتقادات درست دینی نیست، این هدیه خدایی عالمی برای انحراف و لغزش او می‌گردد و به جای اینکه برای همسر باشد، برای مردان بیگانه جلوه‌گری می‌کند و در حضور همسر، خود را از او می‌پوشاند که بر اساس روایات بدترین زنان اینها معرفی شده‌اند و لذا زنان باید از هرگونه خودنمایی برای نامحرم بپرهیزند. از طرف دیگر بحران‌های اقتصادی و فشارهای وارد آمده بر قشر کم‌درآمد باعث ایجاد عقده‌های روانی و واکنش می‌گردد؛ بنابراین طبیعی است که فشارهای اقتصادی، تورم، گرانی و عدم توان کنترل دقیق مسئولان و یا تساهل در این امر باعث سلب اعتماد مردم در توان مدیریتی کشور می‌شود و حتی برخی از افراد را به دهن‌کجی وا می‌دارد و در پاسخ دعوت به عفاف و حجاب واکنش منفی نشان می‌دهند و لذا مسئولان باید تمام توان را برای حل بحران‌های اقتصادی در مورد نیازهای اولیه مردم به کار گیرند و در این صورت است که توفیق بیشتری در ریشه‌کن کردن فساد و منکرات خواهند داشت (رهبر، 1368، ص 36)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.