Skip to main content
فهرست مقالات

پرسش و پاسخ حقوقی

نویسنده:

خلاصه ماشینی:

"طی‌ نامه‌ای اعلام اشته است کارمند استانداری یکی از استانهای‌ جنوبی کشور که از یکسال پیش به سمت عضو اصلی هیأت مدیره‌ شرکت تعاونی مرزنشینان منطقه انتخاب شده و به اتفاق سایر اعضای هیأت مدیره شرکت که یکی دیگر از اعضای آن نیز کارمند شاغل و دیگری بازنشسته دستگاهی دولتی است،در جلسات هیأت میدهیر حضور یافته و در اتخاذ تصمیمات،مشارکت‌ می‌نمایند،براساس اظهارات برخی افراد و شنیده‌های خود در مورد ممنوعیت مقرر در اصل 141 قانون اساسی برای تصدی‌ ریاست و یا عضویت هیأت مدیره و یا مدیر عاملی شرکتهای‌ خصوصی و تعاونی(به استثنای شرکتهای تعاونی کارمندان دولت) توسط کارمندان دولت،و همچنین قانون منع تصدی بیش از یک‌ شغل مصوب سال 3731 مجلس شورای اسلامی که به موجب آن، محرومیت و مجازاتهای نسبتا سنگینی برای افراد مشمول‌ ممنوعیت‌های مذکور در اصول 141 قانون اساسی جمهوری‌ اسلامی ایران،وضع و تعیین شده است. *پرسش:آیا به هنگام برگزاری نخستین مجمع عمومی عادی‌ شرکت تعاونی در شرف تأسیس با در نظر گرفتن این موضوع که‌ اساسنامه تعاونی هنوز به تصویب نرسیده تا حد نصاب لازم برای‌ رسمیت یافتن جلسه از لحاظ تعداد اعضای حاضر در آن،مشخص‌ شده باشد،می‌توان جلسه نخست مجامع را با هر تعداد عضو حاضر در آن رسمی تلقی و اعلام نموده و پس از انتخاب هیأت‌ رئیسه دستور جلسه را به ترتیب مورد بررسی و اتخاذ تصمیم‌ قرار داد؟ *پاسخ:مطابق با مفاد تبصره یک ماده 33 قانون بخش‌ تعاونی جلسات مجمع عمومی عادی در نوبت اول با حضور اکثریت اعضاء رسمیت می‌یابد و در صورت عدم حصول حد نصاب مزبور در نوبت دوم با حضور هر تعداد از اعضاء رسمیت‌ خواهد یافت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.