Skip to main content
فهرست مقالات

سیستم های اطلاعاتی و فناوری: چهار چوب تحلیلی هزینه- منافع آموزش مجازی و مقایسه آن با آموزش سنتی

نویسنده:

(4 صفحه - از 22 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : آموزش، اطلاعات، فناوری، منافع آموزش مجازی، آموزش مجازی، منافع، آموزش از راه دور، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اثربخشی آموزش مجازی، قلمرو هزینه‌ها و منافع آموزش

یده نمی‌شود.از اواسط دهه 1990 مطالعات وسیعی در مورد جنبه‌های مختلف آموزش مجازی انجام شده است. اکثر این مطالعات برموضوع مزیت‌های آموزشی این نوع‌ آموزش متمرکز شده و در صدد یافتن راهبردهای اثربخشی‌ طراحی برآمده‌اند.تعداد کمی از تحقیقات در مورد موضوع‌ 2Lبسیار مهم هزینه‌ها و منافع آموزش مجازی یا تکیه بر داده‌های تجربی،انجام شده است.این مقاله باعنایت به‌ یافته‌های مربوط به قلمرو هزینه‌ها و منافع آموزش مجازی، سعی در دستیابی به چهارچوبی جهت تحلیل این هزینه‌ها و منافع در مقایسه باآموزش سنتی دارد.

خلاصه ماشینی: "در محاسبه هزینه‌هایی که‌ نهایتا فراگیر ناگزیر از تحمل آنهاست نمی‌توان صرفا به‌ شهریه دوره بسنده کرد زیرا هر فراگیر به هنگام مواجه با دوره‌های آموزشی مجازی به عوامل هزینه‌افزاری دیگری جز شهریه نیز فکر می‌کند و مثلا از خود می‌پرسد که آیا برای‌ استفاده از آموزش مجازی مجبورم یک رایانه بخرم؟ هزینه‌های مسافرت و جابه‌جایی من چه قدر می‌شود؟برای‌ تهیه مواد آموزشی مربوطه چه قدر باید خرج کنم؟ هزینه‌های فرصت از دست رفته برای من چه قدر خواهد بود؟ به‌طور کلی می‌توان برای دسته‌بندی انواع هزینه‌های‌ مرتبط با یک نظام کاملا توسعه یافته آموزش الکترونیک، موارد زیر را در نظر گرفت: 1-تدوین مواد آموزشی مجازی(الکترونیک) 2-آموزش دادن به فراگیران و ارزیابی آنها به طریق برخط یا الکترونیک 3-دسترسی به وب سایت 4-اداره امور آموزش و فراگیران به‌صورت برخط 5-فراهم کردن زیرساخت‌ها و پشتیبانی‌های لازم برای‌ عملیاتی کردن آموزش الکترونیک 6-برنامه‌ریزی و مدیریت آموزش الکترونیک در سطح کلان اگرچه ممکن است این‌طور به‌نظر برسد که دامنه‌ هزینه‌های مرتبط با آموزش مجازی وسیع است اما این امر بیشتر ناشی از این واقعیت است که در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد که آموزش مجازی یا برخط واقعا چیست. در مقایسه میان این نوع آموزش و آموزش سنتی از راه دور مبتنی بر مواد مکتوب و تلویزیون،معلوم شد که در آموزش‌ مجازی درصد تکمیل موفقیت‌آمیز دوره توسط فراگیران‌ بسیار بالاتر(39/1 درصد در مقایسه با 55/2 درصد)است‌ (Jung and Leem,2000) (به تصویر صفحه مراجعه شود) رفتار اقلام مختلف هزینه‌ها و درآمدها در آموزش مجازی باتوجه به مجموعه مطالعات قبلی انجام شده پیرامون‌ طبقه‌بندی اقلام هزینه‌ها و منافع آموزش مجازی در مقایسه‌ باآموزش‌های سنتی چهره‌به‌چهره،موضوع مورد توجه که‌ در تحقیق حاضر،طبقه‌بندی تازه‌ای از عناصر هزینه-منفعت‌ و مقایسه رفتار هریک از این اقلام در آموزش‌های سنتی و مجازی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.