Skip to main content
فهرست مقالات

الگوهای سکونتی ایرانیان در ایالات متحد امریکا

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 119 تا 140)

کلید واژه های ماشینی : امریکا، ایرانیان، مهاجر، ایالات متحد امریکا، الگوهای سکونتی ایرانیان، ایرانیان در ایالات متحد، ایرانیان مهاجر، الگوهای سکونتی ایرانیان مهاجر، مهاجرت، ایرانیان مقیم امریکا

الگوهای سکونتی ایرانیان در ایالات متحد امریکا طوسی محمدعلی,مدرس علی طبق سرشماری سال 1990 امریکا، شمار ایرانیان مقیم این کشور در طول دهه گذشته دوبرابر شده است. جالب توجه آن است که الگوهای سکونتی ایرانیان مهاجر، با نظریه های علمی توزیع گروه های قومی متفاوت است. ایرانیان به طور کلی به سه گروه دانشجویان، خانواده دانشجویان، و افراد تبعیدی تقسیم می شوند. با وجود آن که علت اولیه اقامت اکثر ایرانیان مقیم امریکا تحصیلات دانشگاهی بوده است و آنان می بایستی در نقاط مختلف امریکا پراکنده باشند، اکثر قریب به اتفاق آنان در دو ناحیه لس آنجلس در جنوب غرب، و واشنگتن و نیویورک در شمال شرق، تمرکز یافته اند. گروه اول ایرانیان مقیم امریکا یعنی دانشجویان، پس از سال 1975 وارد امریکا شدند، اما در دهه 1980، ورود خانواده آنان و نیز افراد تبعیدی به امریکا حضور ایرانیان را در نواحی ذکر شده چشمگیرتر کرد. در دو دهه پس از انقلاب اسلامی، نسل جدیدی از ایرانیان در امریکا در حال رشد است که به زودی تبدیل به جامعه قوی متشکلی خواهد شد. گرچه دو ناحیه ذکر شده تا سال ها هسته اصلی جامعه ایرانیان مقیم امریکا باقی خواهد ماند، الگوهای سکونتی ایرانیان در آینده به دو عامل بستگی خواهد داشت: (1) پای بندی آنان به میراث فرهنگی اجتماعی سرزمین مادی خود؛ (2) پیوستن و ادغام نسل جدید این گروه به سرزمین و جامعه ای که در آن متولد شده و رشد یافته اند.

خلاصه ماشینی:

"دکتر محمد تقی منشی طوسی دانشگاه آزاد اسلامی-واحد مشهد دکتر علی مدرس دانشگاه لس‌آنجلس شمارهء مقاله:514الگوهای سکونتی ایرانیان در ایالات متحد آمریکا (به تصویر صفحه مراجعه شود) خلاصه طبق سرشماری سال 1990 امریکا،شمار ایرانیان مقیم این کشور در طول دههء گذشته‌ دو برابر شده است. براساس این نظریه‌ها،چون شمار عمده‌ای از ایرانیان پس از سال 1975 به ایالات متحد امریکا وارد شده‌اند و عامل اصلی در پراکندگی و سکونت اولیهء آنان در آمریکا تحصیلات عالی بوده است،بایستی با سرعت بالایی‌ در جامعهء آمریکا ادغام شده و الگوی سکونتی پراکنده‌ای را به وجود آورده باشند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 2 ایرانیان مهاجر گرچه آلمان غربی،انگلستان،و فرانسه در گذشته بخش وسیعی از جمعیت دانشجویی ایران‌ را جذب کرده بودند،در سال‌های دههء 1960،سهم امریکا در پذیرش این افراد از دیگر کشورهای غربی فزونی گرفت. (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 3 درصد سالانهء ایرانیان مهاجر که از ابتدا برای تحصیل وارد امریکا شده بودند باتوجه به ماهیت جریان مهاجرت ایرانیان به امریکا می‌توان استدلال کرد که مهاجران‌ ایرانی را عمدتا افراد دارای تحصیلات عالی تشکیل می‌دهند که پس از فراغت از تحصیل به‌ دلایل اقتصادی یا سیاسی در امریکا ماندگار شدند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 6 جمعیت ایرانیان متولد خارج از ایران در سال 1990 نقشهء تغییرات جمعیتی ایرانیان مهاجر از سال 1980 تا 1990(شکل 8)به خوبی نشان‌ می‌دهد که جوامع ایرانی در دو کرانهء ساحلی ایالات متحد امریکا رشد داشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.