Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیلی بر رویکردهای مکان یابی و توزیع خدمات در مناطق روستایی: بررسی تطبیقی رویکرد کارکردهای شهری در توسعه روستایی (ufrd) و مدل های تخصیص مکانی (la)

نویسنده: ؛ ؛

پاییز 1380 - شماره 62 علمی-پژوهشی (37 صفحه - از 30 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : خدمات در مناطق روستایی ،رویکردهای مکان‌یابی و توزیع خدمات ،روستایی ،کارکردهای شهری ،رویکرد کارکردهای شهری ،مدل‌های تخصیص مکانی ،شهری ،مناطق روستایی ،توسعه روستایی ،تخصیص مکانی ،مکان‌یابی و توزیع خدمات ،رویکرد یکپارچهء کارکردی ،توسعهء روستایی ،مکان مرکزی ،فضایی ،بهبود دست‌رسی به کالاها ،توزیع خدمات ،یکپارچهء کارکردی ،سلسله‌مراتب مکان مرکزی ،کشورهای در حال توسعه ،مکان‌یابی خدمات و تسهیلات ،دست‌رسی به کالاها ،برنامه‌ریزی توسعهء خدمات ،مکان‌یابی خدمات ،رویکرد تخصیص مکانی ،جمعیت روستایی ،دست‌رسی به خدمات ،برنامه‌ریزی یکپارچهء کارکردی ،نظریهء مکان مرکزی ،کارکردهای شهری در توسعه

تحلیلی بر رویکردهای مکان یابی و توزیع خدمات در مناطق روستایی: بررسی تطبیقی رویکرد کارکردهای شهری در توسعه روستایی (UFRD) و مدل های تخصیص مکانی (LA) رکن الدین افتخاری عبدالرضا,ایزدی خرامه حسن امروزه سیاستگذاران و برنامه ریزان کشورهای در حال توسعه به طور گسترده به این نکته پی برده اند که مکان یابی خدمات و تسهیلات زیرساختی، نقش با اهمیتی در توسعه روستایی بازی می کند. همچنین، بهبود قابلیت دسترسی جعرافیایی جمعیت روستایی به خدمات اساسی یکی از اهداف بنیادی اغلب دولت ها در کشورهای جهان سوم می باشد. بر پایه تامین خدمات در مکان های نزدیک تر به نواحی روستایی، برنامه ریزان با دو رویکرد متفاوت یعنی کارکردهای شهری در توسعه روستایی UFRD و مدل های تخصیص مکانی LA رو به رو هستند. در این مقاله ماهیت، گستره (حوزه عمل)، مزیت ها و محدودیت های هر دو روش برنامه ریزی مکانی اشاره شده با هم مقایسه می شود. یافته ها نشان می دهد که رویکرد کارکردهای شهری و مدل های تخصیص مکانی در ماهیت و حوزه عمل متفاوت هستند و به مسایل و موضوعات گوناگون می پردازند. کارکردهای شهری در توسعه روستایی به چگونگی یکپارچه کردن خدمات و زیر ساخت ها، با هدف تقویت نقش شهرک ها و بازارها به منظور تسهیل توسعه اقتصاد منطقه ای، می پردازد؛ حال آن که مدل های تخصیص مکانی با نحوه به حداکثر رساندن دسترسی به خدمات و تسهیلات خاص برای بخشی از جمعیت روستایی، سر و کار دارد. با وجود این، هدف هر دو رویکرد جبران حالت نابرابری اجتماعی و فضایی، از طریق بهبود دسترسی به کالاها و خدمات مورد نیاز است و منطق بنیادین برای هر دو رویکرد این است که شکاف خدماتی در یک سلسله مراتب مکان مرکزی معین را پر کند تا دسترسی به کالا و خدمات اساسی مورد نیاز افزایش یابد. با وجود تفاوتهای واقعی بین این دو روش، آن ها شباهت های زیادی نیز با هم دارند و نظریه مکان مرکزی، ریشه مشترک هر دو رویکرد است. هر چند هر دو روش دارای اصول و عناصر مفیدی برای برنامه ریزان منطقه ای و روستایی هستند؛ اما به سبب تفاوت در ماهیت و حوزه عمل، نباید به عنوان جایگزین های غیر قابل جمع (نفی کننده یکدیگر) قلمداد شوند.

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.