Skip to main content
فهرست مقالات

قوم طوارق در شمال مالی (بررسی علل شورش طوارق در غرب آفریقا)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (21 صفحه - از 52 تا 72)

کلید واژه های ماشینی : طوارق، قوم طوارق در شمال مالی، شورش طوارق در غرب آفریقا، آفریقا، شورش، علل شورش طوارق در غرب، صلح، منطقه، سیاسی، دولت

قوم طوارق در شمال مالی (بررسی علل شورش طوارق در غرب آفریقا) احمدی سیروس* * دانشگاه تربیت مدرس، مرکز مطالعات آفریقا آفریقا در دهه گذشته شاهد بحران ها، درگیری ها، کودتاها و نزاع هایی بود که برخی از آنها خسارات فراوانی برجای نهاندند. در اوایل دهه 1990 قوم طواراق در شمال مالی به دلیل انزوای سیاسی و عمرانی منطقه دست به شورش زد. طی پنج سال، شورش در آستانه تبدیل شدن به یک جنگ داخلی بود اما به دلیل اینکه شورش حمایت خارجی مهمی نیافت و شرایط منطقه برقراری صلح را ایجاب می نمود دولت و قوم طوارق بر مبنای مذاکره و گفتگوی سازنده به توافق رسیدند و موافقتنامه صلح (در سال 1995) به امضا رساندند. طی مراسمی (درسال 1996) هزاران سلاح متعلق به شورشیان در آتش سوزانده شد و صلح و آرامش در منطقه برقرار گردید. در این تحقیق نگارنده به بررسی زمینه سیاسی جغرافیایی بروز این شورش پرداخته وسپس با بررسی آداب، سنن و فرهنگ قوم طوارق و نقش قدرتهای خارجی در بحران و تداوم آن، زمینه ها و علل پایان یافتن بحران را بیان می دارد.

خلاصه ماشینی: "داخلی بود اما به دلیل اینکه شورش حمایت خارجی مهمی نیافت و شرایط منطقه برقراری صلح را البته همین امر موجب شد تا در فرهنگ آفریقا کمتر قومی نسبت به قوم دیگر فخرفروشی کند زیرا هر قوم برای خود برای این کار پیش‌بینی مشکلات پیش روی امنیت کشور و امکانات موجود و قابل دسترس مهم‌ دلیل این امر یکی آداب سنتی طوارق و دیگری کوچ‌نشین بودن آنها نیز حکومت به سیاهان سپرده شد و پذیرش این امر برای طوارق که قرنها بر صحرا بودند دولتهای پس از استقلال نیز به‌ویژه در مالی و نیجر آنها را به حاشیه راندند تا حدی که منطقه طوارق(به دلیل صحرایی و دور از دسترس بودن)به فراموشی سپرده شد. اولین شورش طوارق علیه دولت مرکزی مالی در سال 1963 روی داد که شدیدا توسط مودیبو منطقه طمانقاست‌16(الجزایر)به امضا رسید اما این موافقتنامه به دلیل اینکه باعجله تدوین‌شده بود 1994 سی نفر طارقی در منطقه مناکا به دست ارتش مالی کشته شدند و این امر بحران را تشدید وجود دارد که استخراج آنها همیشه موردتوجه قدرتهای بزرگ بوده است و این امر بدون برقراری‌ میسر نمی‌شد،درخواست مالی همیشه این بود که لیبی طوارق موجود در اردوگاههای خود را به کشور مالی بازنگرداند. طرح(آمریکا)کشور مالی در غرب آفریقا به‌عنوان پایگاه نیروهای پاسدار صلح انتخاب گردید و وارن کریستوفر(وزیر وقت امور خارجه آمریکا)در سال 1996 و فرمانده نیروهای نظامی آمریکا علیرغم بروز جنگ میان طوارق و نیروهای نظامی دولت مالی و نیز درگیری با اقوام‌ قراردادهای مختلف صلح میان طوارق و دولتهای مختلف مالی به امضا رسید که هیچ‌یک از آنها"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.