Skip to main content
فهرست مقالات

پرسش و پاسخ حقوقی

نویسنده:

(2 صفحه - از 56 تا 57)

خلاصه ماشینی:

"پرسش:سؤالات زیر توسط مدیر عامل یکی از شرکتهای تعاونی خدماتی‌ مطرح گردیده که با ذکر هر مورد به‌ پاسخگویی آنها میپردازیم: چنانچه مدیرعامل تعاونی از میان‌ اعضاء هیأت مدیره انتخاب شده باشد،آیا میتوان صرفا وی را بعنوان صاحب امضاء مجاز معرفی نمود؟ پاسخ:ضرورت تعیین یک یا دو نفر از اعضاء هیأت مدیره به اتفاق مدیر عامل بعنوان صاحبان امضاء مجاز که در بند 10 ماده 37 قانون بخش تعاونی مقرر گردیده است صرفا به اعتبار تعدد سمت‌ صاحب امضاء مجاز نیست تا یکنفر نیز بتواند به تنهایی آن را اعمال نماید بلکه‌ بدلیل لزوم تعدد اشخاص است تا از تمرکز قدرت در دست یک فرد و خودکامگی او جلوگیری بعمل آید و صلاح و غبطه‌ اعضاء با خطر و تهدید روبرو نگردد. پرسش:یکی از کارشناسان محترم‌ تعاون،با ارسال نامه‌ای به دفتر ماهنامه، سؤالات متعددی را جهت پاسخگویی ارائه‌ نموده‌اند که در شماره‌های پیشین به تعدادی‌ از آنها پاسخ داده شد و در این شماره‌ نیز برخی دیگر را که عمومیت بیشتری‌ داشته،مطرح می‌نماییم: آیا امکان ادغام شرکتهای سهامی‌ خاص در تعاونیها وجود دارد یا خیر؟ پاسخ:با توجه به اینکه‌ قانونگذار در ماده 53 قانون بخش تعاونی‌ اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و همچنین‌ مقررات فصل هجدهم از قانون شرکتهای‌ تعاونی مصوب سال 1350،ادغام را صرفا برای شرکتها و اتحادیه‌های تعاونی‌ در نظر گرفته است،امکان تسری این‌ مقررات به سایر شرکتها وجود نداشته و چنانچه یک شرکت سهامی قصد ارتباط یا ضم به یک تعاونی را دارد می‌تواند از طرقی چون،عضویت در شرکت تعاونی‌ (با خرید سهام آن)،سرمایه‌گذاری در شرکت تعاونی،بدون عضویت،خرید سهام شرکت سهامی توسط تعاونی و یا انحلال شرکت سهامی و انتقال اموال آن‌ به تعاونی و سپس ورود سهامداران به‌ عضویت تعاونی بهره‌گیری نماید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.