Skip to main content
فهرست مقالات

پرسش و پاسخ حقوقی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : تعاونی، شرکتهای تعاونی خدماتی بهداشتی، قانون شرکتهای تعاونی مصوب سال، بازرس، قانون بخش تعاونی، آگهی دعوت مجمع عمومی اقدام، قانون، مجمع عمومی، هیأت‌مدیره، درمانی

خلاصه ماشینی:

"پرسش و پاسخ حقوقی احمد رضا فخاری پرسش:عضو هیأت مدیره یکی از شرکتهای تعاونی سوال نموده‌اند،آیا مجمع‌ عمومی شرکت یا اتحادیه(که بالاترین رکن‌ اتخاذ تصمیم در امور آنها است)،می‌تواند فرد واجد شرایطی را به عنوان قائم‌مقام‌ مدیر عامل انتخاب نموده تا در غیاب وی به‌ انجام وظیفه بپردازد؟ پاسخ:همانگونه که در شماره‌های‌ پیشین،بارها مورد اشاره قرار گرفت، ایجاد هر رکن،تشکیلات یا سمتی در شرکتها و اتحادیه‌های تعاونی نیازمند وجود مأخذ و مبنای قانون است که‌ اقدامات و تصمیمات را اعتبار بخشیده و آثار حقوقی را بر آنها بار می‌کند. » پرسش:سؤالات زیر توسط کارشناسان ادارات تابعه مطرح گردیده که‌ با ذکر هر مورد به پاسخگویی آنها می‌پردازیم: -چنانچه افرادی قبلا عضو هیأت مدیره‌ بوده و قصد تصدی مجدد سمت مذکور را داشته باشند،آیا برای کاندیداتوری آنها نیاز به احراز صلاحیت مجدد وجود دارد؟ پاسخ:با توجه به اینکه‌ خصوصیات و ویژگیهای اعضای هیأت‌ مدیره،ممکن است در طول زمان و با حدوث موجباتی زائل شود و در همه‌ حال این‌چنین نیست که افراد مذکور شرایط خود را حفظ نمایند،به عنوان‌ مثال ممکن است فردی ممنواعیت قانونی‌ پیدا نموده،محجور گردیده و یا حکم‌ محکومیت قطعی او به یکی از جرائم‌ مندرج در بند 6 ماده 38 قانون بخش‌ تعاونی صادر گردیده باشد،بنابراین برای‌ هربار انتخاب،بایستی صلاحیت کاندیدا مجددا احراز شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.