Skip to main content
فهرست مقالات

از سرگیری جنبش تمدن و تقریب

نویسنده:

(16 صفحه - از 19 تا 34)

کلیدواژه ها : عرفان ،عزت ،ذلت ،تقریب ،جنبش تمدنی ،الگوی برتر

کلید واژه های ماشینی : تمدن ،اسلامی ،عزت ،عرفان ،حرکت ،خدا ،دین ،انسان ،روح ،توقف جنبش و حرکت تمدن ،حرکت تمدن اسلامی ،عشق ،تمدن اسلامی ،خداوند ،حرکت به‌سوی خدا ،جنبش تمدن و تقریب ،عارفان ،تاریخ ،شکوفایی تمدن اسلامی ،جامعه ،سخن ،زندگی ،روحیه و عزت عرفانی ،تمدن اسلامی پدید ،حرکت به‌سوی خداوند ،به‌سوی حرکت نامتناهی در زمینه ،شرافت ،والا ،به‌سوی خدا با معنای تمدن ،به‌سوی خداوند

درگیری‌های مذهبی باعث توقف جنبش و حرکت تمدن اسلامی شد. پیش از اسلام، قبایل عرب به علت نزاع‌های گوناگون فاقد تمدن بودند؛ اما اسلام با حل اختلاف‌ها، بستری مناسب برای شکوفایی تمدن اسلامی پدید آورد و تاریخ بحث‌های کلامی و غیره خود نشانه تقریب و در نتیجه زمینه تمدن بود. بهترین الگو که هم بتواند باعث تقریب شود و هم ما را به تمدن واقعی برساند، خداوند و روحیه و عزت عرفانی است. اگر مکتب عرفانی به درستی میان ما تحقق یابد، هم عزت خواهیم داشت و هم دارای زبان بین‌المللی خواهیم بود و هم به جنبش تکاملی خود واصل می‌شویم و نیز ماهیت دین را فراگرفته‌ایم. عرفان می‌خواهد ماهیت حقیقی انسان را بیابد که مشترک میان همه بشر، و پرهیز از حیوانیت است که مورد تنفر همگان است و سبب تحول درونی کمال خواهانه انسان می‌شود که خواهان آن هستند. با عرفان می‌توان به اهداف مقدس دنیایی و آخرتی در تمام ابعاد نایل شد.

خلاصه ماشینی:

"حال اندکی درباره ویژگی‌های این مکتب سخن می‌گویم: با دیدی روشمند باید گفت که انسان یگانه موجود روی زمین است که تمایل بسیاری برای ایجاد تغییر در زندگی خود دارد و امتیازهایی که انسان بر بقیه موجودات دارد، در این تمایل‌ها خلاصه می‌شود و این تمایل‌ها انسان را به سوی حرکت در جهت تحقق الگوهایی که در او وجود دارد، هدایت می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.