Skip to main content
فهرست مقالات

روش های تحلیلی در حسابرسی

نویسنده:

(2 صفحه - از 30 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، حسابرس، قابلیت اتکای اطلاعات مورد استفاده، فرآیند اجرای روش‌های تحلیلی تعیین، محاسبه نتیجه مورد انتظار حسابرسان، روش‌های تحلیلی، روش‌های حساب‌رسی روش‌های تحلیلی، دقت برآورد نتیجه مورد انتظار، تشخیص دقت برآورد نتیجه، قابلیت پیش‌بینی حساب

یکی از بهترین روش‌های حسابرسی‌ روش‌های تحلیلی است که می‌توان با توجه‌ ویژه به نحوه ایجاد و تعیین دقیق نتیجه‌ مورد انتظار در آن به کارایی آن در اثبات‌ ادعاهای مدیریت افزود.برآورد نتیجه مورد انتظار بستگی زیادی به تحلیل حسابرس از آن حساب دارد و باید در اولین مرحله از فرآیند اجرای روش‌های تحلیلی تعیین و مورد استفاده قرار گیرد.برای محاسبه نتیجه‌ مورد انتظار حسابرسان معمولا از سه روش‌ تحلیل روند،تحلیل نسبت و مبتنی بر الگو استفاده می‌کنند که روش مبتنی بر الگو از دقت بیشتری برخوردار است.معیار حسابرس از کارایی بالقوه یک روش‌ تحلیلی،دقت است و حسابرسان از چهار عامل کلیدی،روش‌های مورد استفاده برای‌ 3Lمحاسبه نتیجه مورد انتظار،قابلیت اتکای‌ اطلاعات مورد استفاده،تعیین نتیجه پس از تحلیل جزییات حساب مربوط و قابلیت‌ پیش‌بینی حساب برای تشخیص دقت‌ برآورد نتیجه مورد انتظار استفاده می‌کنند.

خلاصه ماشینی: "بنابراین در اختیار داشتن یک‌ نتیجه مورد انتظار پیش‌نیازی برای اجرای‌ روش‌های تحلیلی است زیرا نتیجه مودر انتظار باید با مانده ثبت شده یا سایر شاخص‌های ناشی از مانده‌های ثبت شده‌ مقایسه شود تا عامل بالقوه برای تحریف‌ صورت‌های مالی بررسی گردد. ادامه در صفحه 24 ادامه از صفحه 13 روش‌های تحلیلی در حسابداری به رغم این که هرسه روش تحلیل روند، تحلیل نسبت و روش‌های مبتنی بر الگو در حسابرسی مورد استفاده قرار می‌گیرند لکن‌ از لحاظ توانایی در تشخیص تحریف‌های‌ بالقوه صورت‌های مالی،این روش‌ها با هم‌ تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارند. لزوم اعمال دقت در تعیین نتیجه مورد انتظار برای این که حسابرس مستقل بتواند کارایی روش تحلیلی اطمینان یابد نیاز به‌ معیار دارد. این عوامل کلیدی عبارتند از: 1)روش‌های مورد استفاده برای محاسبه‌ نتیجه مورد انتظار حسابرس نتیجه مورد انتظار را از سه‌ روش تحلیل روند،تحلیل نسبت و مبتنی‌ بر الگو محاسبه می‌کند. برآورد نتیجه مورد انتظار بستگی زیادی به تحلیل حسابرس از آن حساب دارد و باید در اولین مرحله از فرآیند اجرای روش‌های تحلیلی تعیین و مورد استفاده قرار گیرد. برای محاسبه نتیجه‌ مورد انتظار حسابرسان معمولا از سه روش‌ تحلیل روند،تحلیل نسبت و مبتنی بر الگو استفاده می‌کنند که روش مبتنی بر الگو از دقت بیشتری برخوردار است. معیار حسابرس از کارایی بالقوه یک روش‌ تحلیلی،دقت است و حسابرسان از چهار عامل کلیدی،روش‌های مورد استفاده برای‌ محاسبه نتیجه مورد انتظار،قابلیت اتکای‌ اطلاعات مورد استفاده،تعیین نتیجه پس از تحلیل جزییات حساب مربوط و قابلیت‌ پیش‌بینی حساب برای تشخیص دقت‌ برآورد نتیجه مورد انتظار استفاده می‌کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.