Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیلی از ساختار صنعت و تعیین اولویتهای توسعه صنعتی استان کرمان

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 125 تا 142)

کلیدواژه ها :

صنعت ،تحلیل عاملی ،تاکسونومی عددی ،کدهای‌ ISIC

کلید واژه های ماشینی : صنایع، اولویتهای توسعه صنعتی استان کرمان، استان کرمان، استان، فهرست صنایع غیر همگن استان، صنایع غیر همگن استان کرمان، اولویت، صنعت استان کرمان، تعیین اولویتهای توسعه صنعتی استان، ساختار صنعت استان کرمان

با توجه به اهمیت بخش صنعت در برنامه‌های توسعهء اقتصادی،در این مقاله سعی شده در چارچوب‌ مفاهیم و تکنیکهای اقتصاد منطقه‌ای،تحلیلی علمی از ساختار صنعت استان کرمان ارائه گردد و ضمن شناسایی صنایع برخودار،اولویتهای توسعهء صنعتی استان تعیین گردند تا با استقرار آن دسته‌ از صنایعی که بیش از سایر صنایع مزیت دارند،بستر مناسب برای توسعهء صنعتی استان فراهم شود. روش تحقیق اسنادی و جامعه آماری،کلیه کارگاههای صنعتی با ده نفر کارکن و بیشتر موجود در استان کرمان طبق کدهای‌ ISIC چهار رقمی(ویرایش سوم)و بر پایه آماری سالهای 3731،8731 و 1831 می‌باشد.ابزار تجزیه و تحلیل،تلفیقی از تاکسونومی عددی و تحلیل عاملی است. نتایج نشان می‌دهد در ساختار صنعت استان،هرچند در نوع فعالیتهای صنعتی تنوع به چشم‌ می‌خورد،اما تغییرات اولویتها در مقاطع مورد بررسی،روند تقریبا با ثباتی را برای صنایع مرتبط با معدن و فرآوری محصولات معدنی از اولویت بهتری نسبت به سایر صنایع،برخوردارند.

خلاصه ماشینی:

"از صنایعی که بیش از سایر صنایع مزیت دارند،بستر مناسب برای توسعهء صنعتی استان فراهم شود. نتایج کار نشان‌دهنده ناهمگنی 7 صنعت از کل فعالیتهای صنعتی استان در سال 3731 است. صنایع غیر همگن استان در سال 3731 به همراه میزان حد اقل فاصله آنها از حد بالای برخورداری مطلوب‌ این 8 عامل در مجموع توانسته‌اند حدود 28/67 درصد کل تغییرات‌ جدول(2)فهرست صنایع غیر همگن استان کرمان در سال 8731 محاسبه می‌شود که عدد 61/65 حد بالای برخورداری فعالیتهای صنعتی استان در سال 3731 است. بدین صورت که هر دو گروه صنایع همگن و غیر همگن استان و میزان جابه‌جایی آنها در رتبه‌بندیهای مقاطع مختلف جداگانه به بحث گذاشته می‌شود. این اولویت دارا بودند،به عنوان فعالیتهای صنعتی دارای اولویت یا صنایع دارای مزیت به نسبت دیگر صنایع به همراه دیگر فعالیتهای صنعتی قرار گرفته در این اولویت را می‌توان از صنایع دارای مزیت در چند میزان بهره‌مندی این گروه از صنایع به نسبت الویت اول از شاخصهای مورد بررسی کمتر است، فعالیتهای صنعتی قرار گرفته در این گروه نیز مانند اولویت دوم فاقد شرایط لازم برای قرار گرفتن به‌ تبدیلی مرتبط با پسته و خرما دارای تخصص اقتصادی و به نسبت سایر فعالیتهای صنعتی استان دارای‌ این گروه از صنایع که از آنها تحت عنوان صنایع غیر همگن یاد شده است یا متکی بر ساختاری متناسب،با استان کرمان در تولیدات برخی از صنایع نیز فاقد مزیت و تخصص اقتصادی است. این گروه از صنایع استان کمترین میزان درجه برخورداری یا بیشترین عدم مزیت را دارا هستند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.