Skip to main content
فهرست مقالات

نظام نامگذاری غیر رسمی عامه در میان جزیره نشینان قشم

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (14 صفحه - از 147 تا 160)

کلیدواژه ها :

کارکرد اجتماعی ،صیادی ،قشم ،شیوهء نامگذاری ،ممدو ،علی-تک

کلید واژه های ماشینی : قشم، شیوهء نامگذاری غیر رسمی، نامگذاری غیر رسمی، شیوهء نامگذاری، نامگذاری غیر رسمی عامه، نظام نامگذاری غیر رسمی، نامگذاری و شیوهء نامگذاری افراد، شیوهء نامگذاری غیر رسمی افراد، شیوهء نامگذاری غیر رسمی رواج، کارکرد اجتماعی شیوهء نامگذاری غیر

از نشانه‌های فرهنگی هر قوم و جامعه‌ای نامگذاری و شیوهء نامگذاری افراد است.در بین‌ ساحل‌نشینان جنوب ایران و به ویژه ساکنان جزیرهء قشم،شیوهء نامگذاری غیر رسمی رواج‌ زیادی دارد.در این شیوه،اسامی به صورت رسمی به کار نمی‌رود و معمولا با تخفیف و یا تغییر ساختار کلمه و یا اضافه کردن پسوندهایی که نشانهء لقب است همراه می‌باشد.در این‌ مقاله ضمن اشاره‌ای به برخی از این نام‌ها،دلایل به کارگیری این‌گونه نامگذاری غیر رسمی و کارکرد اجتماعی این شیوهء نامگذاری در بین اهالی قشم و ساحل‌نشینان جنوب ایران مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"در این‌ مقاله ضمن اشاره‌ای به برخی از این نام‌ها،دلایل به کارگیری این‌گونه نامگذاری غیر رسمی و کارکرد اجتماعی این شیوهء نامگذاری در بین اهالی قشم و ساحل‌نشینان جنوب ایران مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه،نگارنده در چند جمع خانوادگی حضور یافته،بدون انجام دادن مصاحبه و یا استفاده از روش خاص تحقیقاتی، شاهد استفاده از واژگان مورد تحقیق بوده،در نتیجه غیر از مصاحبهء عمیق با افراد محلی،روش‌ مشاهده نیز در این مورد کمک زیادی کرده است. تشبیه به اشیا و یا مواد خوراکی:وجود القابی چون قلی نیمشک در پایان پیش از بیان القاب و اصطلاحات معمول در قشم در بخش واژه‌نامه،ذکر این نکته‌ ضروری است که به دلیل شناخت و رواج برخی از واژه‌ها در بین مردم بار معنایی آن‌ها برای‌ همگان قابل درک است. در مورد کارکرد اجتماعی شیوهء نامگذاری غیر رسمی افراد در قشم باید گفت که نوع معیشت‌ و زندگی ساحل‌نشینان و ارتباط نزدیک آن‌ها با یکدیگر برای امرار معاش و کار گروهی و روابط خویشی همراه با ایجاد صمیمیت و یکرنگی و مزاح و شوخی و حتی درگیری به وسیلهء زبان‌ نوعی همبستگی قومی را به همراه داشته است. این رسم رسمی کاملا شناخته شده برای همهء ایرانیان است،اما شیوهء نامگذاری در جوامع ساحلی جنوب ایران و از جمله قشم،از آداب و رسوم زبانی است که غیر مستقیم در حفظ همبستگی قوم نقش دارد. هرشک‌ harees?k :نوعی مرغ دریایی که پا و گردن درازی دارد و در صید ماهی بسیار ماهر و زرنگ است در نتیجه به افراد پا یا گردن دراز با بار منفی به عنوان تمسخر گفته می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.