Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل زبان دعا

نویسنده:

علمی-پژوهشی (20 صفحه - از 21 تا 40)

کلیدواژه ها : صحیفه سجادیه ،زبان دعا ،وجه بیانی وجودی ،فقر محض ،غنی مطلق

کلید واژه های ماشینی : دعا ،زبان دعا ،صحیفه سجادیه ،داعی ،خدا ،انسان ،فقر ،ترجمان ،حقیقت زبان دعا ،خداوند ،حقیقت ،ترجمان دعای حقیقی ،زبان عرفی ،زبان سر ترجمان زبان دعا ،دعای حقیقی ،وجه ،قلب ،تحلیل زبان دعا ،زبان دعا ترجمان قلب ،استجابت ،صحیفه سجادیه به ویژگی‌های زبان ،معانی ،زبان دعا وجه بیانی وجودی ،مقاله حقیقت زبان دعا ،زبان دعا معیار دعای حقیقی ،دعا تکوینا ترجمان معانی دعا ،زبان دعا تکوینا ترجمان معانی ،طلب ،زبان دعا مبتنی بر علم ،عشق

زبان دعا ازعناصر مشترک و مهم همة انسان‌ها و فرهنگ‌ها است و جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ شیعی دارد. این زبان منشأ فطری و تاریخی به قدمت تاریخ انسان دارد و ترجمان دعای حقیقی بوده و ارتباط خاصی بین فقیر محض و غنی مطلق، خداوند متعال، برقرار می‌کند. حقیقت زبان دعا ویژگی‌هایی به این زبان بخشیده است که آن را از سایر زبان‌ها ممتاز ‌کرده و به زبان عرفان نزدیک می‌کند. در این مقاله حقیقت زبان دعا مورد تحلیل قرار گرفته و ضمن بهره فراوان از ادعیه پیشوایان دین اسلام به ویژه ادعیه امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه به ویژگی‌های زبان دعا اشاره شده است.

خلاصه ماشینی:

"به بیان دیگر فقر عین تحقق ذات مخلوقات است و آنان عین ربط به خالقند و برای بودن جز رو به خالق داشتن و دریافت همیشگی فیض راهی دیگری وجود ندارد، بنابراین، چنین وجودی هرگز نمی‌تواند در حقیقت و ذات خویش از زبان دعا جدا باشد، اگر چه از این حقیقت غفلت بورزد، افزون بر این که انسان در اصل و اساس خلقتش با زبان دعا همواره در حال دعا است، همان‌گونه که دعای تکوینی بر سراسر عالم طنین انداز است. اساسا وجه بیانی وجود فقیر محض وقتی فقر و نقص نامحدود خود را در قیاس غنی مطلق مشاهده می‌کند به وحشت می‌افتد و این وحشت با انعکاس غنی مطلق در آینة فقر وجودی داعی تبدیل به اشک، تضرع، زاری و انابه می‌شود، وحشت پایان یافته و دامنه تضرع وسعت می‌یابد، بنابراین از ویژگی ذاتی زبان دعا باید همین تضرع، انابه و گریه به حساب آورد و نتیجه گرفت که آن‌جا که داعی فاقد حال انابه و تضرع است در واقع فاقد زبان دعا بوده و فقط با زبان سر و به لسان عرفی داعی است، لذا دعا و داعی هر دو مجازی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.