Skip to main content
فهرست مقالات

انسان و تربیت از منظر صحیفه سجادیه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (12 صفحه - از 87 تا 98)

کلیدواژه ها : تربیت اسلامی ،انسان شناسی ،مکاتب انسان شناسی ،انسان شناسی عرفانی ،تربیت عرفانی

کلید واژه های ماشینی : صحیفه سجادیه ،تربیت ،انسان ،منظر صحیفه سجادیه ،امام سجاد ( ع ) ،عرفانی ،تعلیم و تربیت ،صحیفه امام سجاد ،تربیت از منظر صحیفه ،اسلامی ،انسان‌شناسی ،تعالیم تربیت عرفانی امام سجاد ،تربیت عرفانی امام سجاد ،تعلیم و تربیت اسلامی ،دینی ،خدا ،صحیفه سجادیه تصویر انسان کامل ،انسان‌شناسی عرفانی امام سجاد ،انسان‌شناسی عرفانی ،صحیفه سجادیه مبدع نوعی انسان‌شناسی ،تربیت عرفانی ،روان‌شناسی ،مبانی تعلیم و تربیت اسلامی ،انسان و تربیت ،ویژگی‌های انسان از منظر صحیفه ،تربیت و عرفان امام سجاد ،نظریه تعلیم و تربیت اسلامی ،بررسی مبانی تربیت دینی ،هدایت ،مکتب

صحیفه امام سجاد(ع) از متون ارزشمند دینی است که می‌تواند به عنوان مأخذ و مبنایی برای مطالعه و بررسی موضوعات مختلف اعتقادی، اجتماعی، انسان شناختی و تربیتی مورد استفاده قرار گیرد. در صحیفه سجادیه تصویر انسان کامل به وسیله انسانی الاهی و کامل ترسیم و بیان شده است. بنابراین اثری بدیع و ارزنده در زمینه انسان‌شناسی است که در آن فضایل و ویژگی‌های انسان در منظومه و سیمایی خاص و مبتنی بر باورهای اسلامی تصویر و توصیف شده است که می‌تواند مبانی تعلیم و تربیت اسلامی قلمداد گردد. در مقاله حاضر تلاش شده است تا ضمن بررسی ویژگی‌های انسان از منظر صحیفه سجادیه، دلالت‌های آن برای تعلیم و تربیت مشخص گردد تا از این طریق، زمینه‌های بیشتری برای بررسی مبانی تربیت دینی و تدوین «نظریه تعلیم و تربیت اسلامی» فراهم گردد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده صحیفه امام سجاد(ع) از متون ارزشمند دینی است که می‌تواند به عنوان مأخذ و مبنایی برای مطالعه و بررسی موضوعات مختلف اعتقادی، اجتماعی، انسان شناختی و تربیتی مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه در روان شناسی امروزی مفاهیمی چون «احساس، هیجان و عاطفه» مطرح‌اند، اما به طور کلی این گونه مفاهیم ارتباط چندانی با مقوله «دل» در مفهوم «عرفانی و الاهی» آن ندارد و حتی در مواردی وجود چنین چیزی به وسیله برخی از روان شناسان مورد نفی و انکار قرار گرفته است (3، ص: 147). در این کتاب مباحث فراوانی درباره انسان و چگونگی تربیت عرفانی و الاهی وی به صورت تلویحی و تصریحی مطرح شده است که در ادامه به گونه‌ای اجمالی مورد بررسی قرار می‌گیرد. خلاصه این که در نظریه «تربیت عرفانی امام سجاد(ع)» بایستی پیوندی اساسی بین «تربیت» و «هدایت الاهی»، پرورش روحیه و احساس حضور الهی، ‌شکر و سپاسگزاری از نعمات خداوند، ‌توبه و اعتذار و سایر جنبه‌های تربیت عرفانی در سطح آرمان‌ها، اهداف کلی، اصول، محتوا و روش‌های تربیتی مورد توجه قرار گیرند. از این منظر لازم است که برنامه‌های آموزشی، به ویژه آموزه‌های دینی مدارس بر اساس مؤلفه‌ها و تعالیم تربیت عرفانی امام سجاد(ع) و با توجه به مبانی، ‌اصول و روش‌های تعلیم و تربیت اسلامی مورد بازنگری قرار گیرند تا این‌که بتوان در سطح افکار، ‌نگرش‌ها و رفتارهای دانش آموزان تغییراتی را که معطوف به تربیت و پرورش عرفانی مورد نظر صحیفه سجادیه است، ایجاد نمود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.