Skip to main content
فهرست مقالات

رهنمودهای انتخاب و انتقال منابع از مجموعه عمومی به مجموعه های خاص

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 223 تا 228)

کلیدواژه ها :

منابع کمیاب ،مجموعه‌های خاص ،انتقال منابع ،ایسیآرال

کلید واژه های ماشینی : رهنمودهای انتخاب و انتقال منابع، انتقال، کتابخانه، انتقال منابع از مجموعه عمومی، اطلاعات، کارکنان، حفاظت، انتخاب، اسناد، ارزش

بسیاری از اسناد و منابع کتابخانه‌ها با گذشت زمان کمیاب می‌شوند و ارزش فرهنگی،تاریخی‌ و گاه مادی بسیار می‌یابند.این نوشتار رهنمودهای انجمن کتابخانه‌های دانشکده‌ای و پژوهشی‌ (ای.سی.آر.ال.)خطاب به کتابدارانی است که مسئولیت شناخت این‌گونه منابع و انتقال آنها را به مجموعه‌های خاص با امنیت بیشتر بر عهده دارند و در آن معیارهای انتخاب منابع ارزشمند و نادر،نحوهء تشکیل مجموعهء خاص و مدیریت انتقال مجموعه بیان شده است.

خلاصه ماشینی:

"رهنمودهای انتخاب و انتقال منابع از مجموعهء عمومی‌ بسیاری از اسناد و منابع کتابخانه‌ها با گذشت زمان کمیاب می‌شوند و ارزش فرهنگی،تاریخی‌ )خطاب به کتابدارانی است که مسئولیت شناخت این‌گونه منابع و انتقال آنها را به مجموعه‌های خاص با امنیت بیشتر بر عهده دارند و در آن معیارهای انتخاب منابع ارزشمند و نادر،نحوهء تشکیل مجموعهء خاص و مدیریت انتقال مجموعه بیان شده است. اسناد و کتاب‌های این کتابخانه‌ها با گذشت‌ است که مسئولیت شناخت منابع کمیاب و و ترتیب انتقال آنها به مجموعه‌های خاص‌ است و تذکر اینکه انجام چنین مهمی نیازمند انتقال انجام گیرد به موازات مطالبی خواهد ادارهء سیاست انتقال تأثیرگذار است:تشخیص‌ در اقلام انتخاب شده برای انتقال را که ممکن‌ برنامهء انتقال سه مرحله دارد: یک بررسی گزینشی ممکن است هریک‌ هر یک از این فعالیت‌ها ممکن است به طور برنامهء انتقال ممکن است‌ است یکی از موارد زیر را انتخاب کنند: برگه‌های فهرستنویسی(ممکن است تمامی‌ انتقال تمامی منابع تا قبل از زمان مقرر، کتابخانه‌ها مورد قبول واقع شده است). است در گسترهء یک مجموعهء خاص موجود انتخاب برای انتقال به‌طور ضمنی‌ این معنی را دارد که تمامی منابع شبیه آن در ارزیابی یک منبع برای انتقال به کار می‌روند. امروز توافق جهانی بر این است که‌ آنها باید به نحوی در بین تمامی اقوام توزیع‌ کتاب‌ها ممکن است از ارزش فرهنگی یا است چنین ایجاب کند که بخشی و یا نسخهء چنین منابعی نیازمند انتقال هستند. ممکن است به شدت تحت تأثیر شرایط قرار مجموعهء عمومی وجود داشته باشد باید در دارد نیازمند توجه خاص برای انتقال باشند،"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.