Skip to main content
فهرست مقالات

نقد کتاب «مدیریت اسلامی» تألیف حجةالاسلام محمد حسین نبوی

نویسنده:

(23 صفحه - از 169 تا 191)

کلیدواژه ها :

مدیریت اسلامی ،رویکرد استنباطی ،رویکرد تهذیبی ،رویکرد تأسیس

کلید واژه های ماشینی : مدیر، کتاب، مدیریت اسلامی، نقد کتاب مدیریت اسلامی تألیف، دینی، نقد کتاب، ارزیابی، سازمان، کتاب جهت غنی‌تر شدن کتاب، رهبری کتاب مدیریت منابع انسانی

این مقاله به بررسی و نقد کتاب مدیریت اسلامی تألیف حجة الاسلام محمد حسن نبوی‌ می‌پردازد و ابتدا کتاب را از جهت روشی مورد ارزیابی و سپس از جنبه محتوا و ساختار مورد توجه قرار داده است.همچنین نقاط قابل توسعه کتاب جهت غنی‌تر شدن کتاب و باز کردن‌ زمینه‌های دیگر تحقیق عنوان می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله به بررسی و نقد کتاب مدیریت اسلامی تألیف حجة الاسلام محمد حسن نبوی‌ درس مدیریت اسلامی و الگوهای آن مورد استفاده می‌باشد جهت بررسی و نقد تلقی از علم دینی این است که علوم موجود با نظریات و اندیشه اسلامی از ناخالصیها اسلامی به آنها ممکن است بدون توجه به این امر انجام شود که آیا بنیان‌های اندیشه‌ برای طرح مطالب اسلامی از کلید واژه استفاده شده است. در فصل اول به تشکیل حکومت از نظر اسلام،ضرورت عدالت در این حکومت،ارتباط حکومت با مدیریت و لزوم آگاهی از مدیریت اسلامی اشاره شده‌ در فصل دوم نویسنده به اهمیت برنامه‌ریزی اشاره کرده و این اهمیت را از نظر در فصل چهارم کتاب سازماندهی مورد بحث قرار گرفته است. داشتن،نشاط در کار از جمله ویژگی‌های لازم برای مدیریت مطرح شده است که‌ در فصل هفتم صفات فردی رهبر مورد بحث قرار گرفته است. در فصل هشتم کتاب رفتار رهبری مورد بحث قرار گرفته است. در فصل نهم کتاب عنوان سلوک مدیریت مطرح شده است. -نویسنده بحث مدیریت اسلامی را از زاویه وظایف مدیر طرح نموده است و -نویسنده معتقد است که ایجاد مدیریت اسلامی وابسته به تشکیل حکومت‌ -در مورد نقل مطالب علمی مدیریت گزینشی برخورد شده است. نمی‌باشد به عنوان مثال در ارتباط با رهبری کتاب مدیریت منابع انسانی و روابط کار -در کتاب برخی از عناوین مدیریتی و وظایف مطرح شده مدیریت مورد غفلت‌ -مطالب بیشتر سطح سازمان را مورد توجه قرار داده است. برای مباحث درس مدیریت اسلامی امید است مؤلف محترم با در نظر گرفتن‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.