Skip to main content
فهرست مقالات

رهبری و ایدئولوژی در انقلاب اسلامی ایران

نویسنده:

(22 صفحه - از 53 تا 74)

کلیدواژه ها :

انقلاب ،امام خمینی(ره) ،کاریزما ،دکترین(ایدئولوژی)کاریزمایی ،انگاره‌سازی

کلید واژه های ماشینی : ایدئولوژی، انقلاب، امام، کاریزمایی، جاذبه، انقلاب اسلامی، مبارزه، سیاسی، ایدئولوژی در انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی ایران

انقلاب 1357 ایران در حالی به پیروزی رسید که اقشار مختلف جامعه و گروه‌های مختلف‌ رژیم به صورتی همبسته و متحد در مبارزه شرکت داشتند و همچنین مردم در این بسیج عمومی‌ با گروش پرجاذبه و پرشور به رهبر پر جاذبه انقلاب اطاعت ارادتمندانه و داوطلبانه خویش را ثابت نمودند. سؤالاتی چند به ذهن می‌رسد؛اینکه این همبستگی و اتحاد و این گروش پرجاذبه و پرشور چگونه شکل گرفت؟ویژگی اساسی الگوی ارتباطی مردم-رهبر در انقلاب ایران چه بود که‌ چنین ارتباط محکم و پرجاذبه‌ای بین مردم و امام به وجود آمد و موجب اطاعت وفادارانه مردم‌ از ایشان شد؟نگارندگان با توجه به ایدئولوژی رهبر و ویژگی‌های آن به پاسخگویی سؤالات‌ مذکور می‌پردازند.

خلاصه ماشینی:

"اکنون سؤال این است که چگونه و چرا امام توانست پس‌ از حدود چهارده سال به چنان قدرت جاذبه و بسیج‌کننده‌ای دست یابد؟ محققانی که موقعیت سیاسی-اجتماعی امام خمینی در دورهء بین شروع تبعید تا سال 6531 آشنا نیستند،اغلب تصور می‌کنند که ایشان ناگهان در صحنه ظاهر شد و با در اختیار گرفتن روند تحولات از دست گروه‌های رقیبی که پیش از او حرکت را شروع کرده بودند اهداف انقلابی خود را تعیین کرد(حسینی،1831 :572). تصویری را که در طول این سال‌ها در ذهن توده نقش‌ بسته بود می‌توان در سه کلمه خلاصه کرد:مقدس،«به دلیل جایگاه مرجعیت،مقایسهء ایشان با اسطوره‌های فرهنگ شیعی و مبارزه در جهت آرمان‌های اسلامی»،مبارزه«به‌ دلیل مبارزهء سازش ناپذیر با شاه،آمریکا،اسرائیل و ارائه تفسیر سیاسی-انقلابی از مفاهیم مذهبی«امر به معروف و نهی از منکر،جهاد،و.... ویژگی‌های جاذبه حضرت امام(ره) به غیر از بعد مذهبی عناصر،ویژگی‌های دیگری را هم برای ایدئولوژی امام‌ می‌توان برشمرد که بررسی و شناخت آنها برای فهم جاذبه ایشان و تأثیری که بر پیروان داشتند ضروری است و به‌طور خلاصه مهم‌ترین عوامل مؤثر در جاذبهء اندیشه سیاسی و انقلابی امام خمینی عبارتند از: 1-اقتصاد و وضع معیشت مردم:وضعیت اجتماعی و اقتصادی ایران قبل از انقلاب ضد و نقیض به نظر می‌آید. نتیجه‌گیری پدیده شگرف اجتماعی که در سال 7531 اتفاق افتاد و نام انقلاب اسلامی به خود گرفت با توجه به جهت‌گیری‌های ایدئولوژیک آن«یعنی باز تفسیر معنای زندگی، تعدیل و خلق و بازسازی ارزش‌ها،سازماندهی انگیزه افراد و باز تعریف واقعیات و نظم اجتماعی براساس تعهد به نوعی نظام عقیدتی»و با توجه به اطاعت ارادتمندانه و داوطلبانه جماعت عظیم مردم از رهبر آن و همچنین ویژگی‌های استثنایی و خارق العاده وی یا تصور این ویژگی‌ها توسط مردم یک جنبش کاریزمایی بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.