Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و تحلیل روشهای تأمین اطلاعات مورد نیاز مدیران (با تمرکز بر مدیران سازمانهای دولتی ایران)

نویسنده:

(26 صفحه - از 95 تا 120)

کلیدواژه ها :

تصمیم‌گیری ،روش‌های تأمین اطلاعات ،مدیران سازمان‌های دولتی ،سیستم‌های‌ اطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، روش تأمین اطلاعات، سیستم‌های اطلاعاتی، مدیران، تحلیل روشهای تأمین اطلاعات، سازمان‌های دولتی جهت تأمین اطلاعات، تأمین اطلاعات، مدیران سازمان‌های دولتی، تعیین اولویت روش تأمین اطلاعات

در عصر اطلاعات و در جهانی که به سوی جامعه اطلاعاتی در حرکت است،استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی به ویژه سیستم اطلاعات مدیریت در سازمان‌ها از سوی مدیران آنها رو به‌ افزایش است.در کشور ایران نیز به جهت اهمیتی که اطلاعات در تصمیم‌گیری مدیران‌ سازمان‌ها دارد،تمایل به استفاده از این ابزار خوب مدیریتی بیشتر شده است. اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مدیران سازمان‌ها،به ویژه سازمان‌های دولتی از این ابزار کمتر بهره‌گیری نموده‌اند و با روش‌های دیگری نیازهای اطلاعاتی خود را تأمین می‌ نمایند. در تحقیقی که در این رابطه انجام پذیرفته،روش‌های تأمین اطلاعات مورد نیاز مدیران‌ مورد بررسی قرار گرفته است و با نظر سنجی که از تعداد زیادی مدیران و کارشناسان و کارکنان شاغل در سازمان‌های دولتی و خصوصی صورت گرفته،این روش‌ها تبیین و اولویت‌های بکارگیری آنها از دیدگاه این افراد در مورد مدیران سازمان‌های دولتی ایران،مورد سؤال قرار گرفته است که نتایج جالب توجهی را در پی دارد.

خلاصه ماشینی:

"در پرسشنامه‌های توزیع شده دو سؤال به شرح زیر مطرح گردیده بود که نتایج حاصل از پاسخ‌های رسیده در مورد این دو سؤال در این تحقیق مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد: 1)مدیران سازمان‌های دولتی برای تأمین اطلاعات مورد نیاز خویش جهت‌ تصمیم‌گیری‌های لازم در سازمان به‌طور معمول از کدام یک از روش‌های تأمین‌ اطلاعات ه در زیر نام برده شده است،بیشتر بهره‌گیری می‌نمایند؟ 1-تلفن 2-به صورت مکتوب(نامه،یادداشت و ... 1/4)تحلیل نظرات کل پرسش شوندگان: براساس اطلاعات مندرج در جدول شماره(4)در مجموع اعتقاد بر این است که‌ مدیران سازمان‌های دولتی جهت تأمین اطلاعات مورد نیاز خویش بیش از هر روش‌ دیگری،از طریق«تلفن»بهره‌جویی می‌نمایند. » اما درمورد اولویتی که مدیران برای بهره‌جویی از هریک از روش‌های ده‌گانه‌ مزبور مد نظر دارند و اینکه کدام روش بیشتر مطلوبیت دارد،نیز نتایج نظرخواهی به‌ شرح زیر تحلیل می‌گردد: 2/1)تحلیل نظرات کارشناسان(طراحان)در مورد تعیین اولویت روش‌ تأمین اطلاعات: براساس اطلاعات مندرج در جدول شماره(5)طراحان اعتقاد دارند که مدیران‌ سازمان‌های دولتی جهت تأمین اطلاعات مورد نیاز خویش جهت تصمیم‌گیری‌های‌ لازم در سازمان،بیشتر از همه برای«تلفن»اولویت قایل می‌شوند و این روش بیشترین‌ مطلوبیت را برای آنها دارد. 2/4)تحلیل نظرات کل پرسش شوندگان در مورد تعیین اولویت روش‌ تأمین اطلاعات: براساس اطلاعات مندرج در جدول شماره(5)در مجموعه اعتقاد بر این است که‌ مدیران سازمان‌های دولتی جهت تأمین اطلاعات مورد نیاز خویش بیش از هر روش‌ دیگری برای«مذاکره مستقیم رو در رو با افرادی ذی ربط و مطلع»اولویت قائل هستند و آن را دارای مطلوبیت بیشتری می‌دانند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.