Skip to main content
فهرست مقالات

آثار روانشناختی فقدان پدر بر فرزندان

نویسنده:

(14 صفحه - از 41 تا 54)

کلیدواژه ها : افسردگی ،دلبستگی ،فقدان ،احساس ناایمنی ،والد جایگزین

کلید واژه های ماشینی : آثار روانشناختی فقدان پدر ،فقدان ،والدین ،فقدان پدر ،دلبستگی ،کودکی ،فقدان شکل‌گیری احساس دلبستگی ،شکل‌گیری احساس دلبستگی ،فقدان والدین ،عدم شکل‌گیری احساس دلبستگی ،فقدان پدر بر فرزندان ،شکل‌گیری ،مادر ،افسردگی ،ابتلا ،آثار ،شکل‌گیری دلبستگی و اعتماد اساسی ،اختلال ،اختلالات شخصیت ،احساس ،شکل‌گیری احساس دلبستگی به والدین ،عوارض ناشی از فقدان والدین ،شکل‌گیری احساس دلبستگی در کودکی ،اثر ماندگار فقدان شکل‌گیری احساس ،مانع شکل‌گیری دلبستگی ،آثار فقدان پدر ،زندگی ،خانواده ،آثار فقدان و عدم شکل‌گیری ،پدیده فقدان والدین

روانشناسانی که پدیده فقدان والدین را مطالعه و بررسی کرده‌اند،نشان داده‌اند که چنانچه این‌ فقدان در سالهای حساس زندگی رخ دهد،ازیک‌سو مانع شکل‌گیری دلبستگی و اعتماد اساسی‌ می‌شود؛و ازسوی‌دیگر میزان آسیب‌پذیری در برابر ابتلا به عوارض روانشناختی،بویژه اضطراب‌ جدایی و افسردگی را فزونی می‌بخشد؛زیرا فقدان والدین،مانع از آن می‌شود که نیازهای اساسی‌ روانشناختی کودکان،بویژه نیاز به پذیرش،محبت،شایستگی،الگوپذیری و...ارضا شود.اما،این‌ بیان نه بدان معناست که ابتلا به تمامی آثار و عوارض ناشی از فقدان والدین اجتناب‌ناپذیر است؛ چون،تحقیقات مؤخرتر نشان داده است که والد زنده و یا والدین جایگزین،قادرند درد درونی‌ ناشی از فقدان والد یا والدین را با مراقبتهای روانشناختی بسنده-و نه فزون مراقبتی و یا طرد نهادین-التیام بخشند و از استیصال درونی کودکان و توقف فرایند رشد و تحول آنان جلوگیری‌ نمایند.

خلاصه ماشینی:

"فقدان و عدم شکل‌گیری احساس دلبستگی به والدین را در سالهای نخستین زندگی بر دست داده بودند،و والد دیگر آنان نتوانسته بود فقدان او را جبران نماید-با سی نوجوان‌ -که از کودکی با هر دو والدین زندگی کرده بودند-مورد مقایسه قرار داد. است که بین فقدان شکل‌گیری احساس دلبستگی در کودکی و ابتلا به افسردگی در فقدان فیزیکی یا درونی آنان)،در سنین بعدی قادر به ایجاد نشاط و لذت برای خود فقدان فرد مورد علاقه(پدر یا مادر)از نوعی احساس گناه نیز رنج ببرد؛در چنین حالتی، فقدان والدین از میان نرفتن ترس از جدایی است(پیک و دیگران،0002)منظور از خفیف-رنج می‌بردند؛درحالی‌که این نسبت در سایر افراد که والدین خود را از هترینگتون(0991)نشان داده است که فقدان پدر،بویژه در سالهای کودکی،بر رشد مختلف(برای مثال کولین،7991)نشان داده است که مشکلات تحصیلی و[شناختی‌] ناشی از فقدان پدر قابل جبران است. تحصیلی و شناختی بالا قادرند آثار شناختی ناشی از فقدان پدر را جبران نمایند. یکی دیگر از آثار فقدان پدر-بویژه در دوران کودکی-که ممکن است تا سالهای‌ از جمله روشهایی است که می‌تواند آثار ناشی از شکل‌گیری احساس دلبستگی را مداوا می‌گذارد؛چه پدر یکی از منابع اصلی پرورش فرایندهای شناختی فرزندان است. مادر و والد با کفایت جایگزین،از جمله روشهای جبران این کاستی است. و اتصالی،از جمله آثار فقدان پدر است. به‌طورکلی برخی از آثار فقدان پدر را می‌توان از میان برد و یا تقلیل داد؛اما برخی‌ برای این شهید شده است که آرزوی شهادت را داشته... گسلش‌ Deta Chment فرایندی است که در آن اعتماد اساسی بین کودک و منابع دلبستگی(پدر و مادر)"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.