Skip to main content
فهرست مقالات

احتمال و شدت ورشکستگی و کاربرد آن در بیمه بدنه اتوموبیل

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 57 تا 70)

کلیدواژه ها :

نظریه مخاطره جمعی ،احتمال ورشکستگی ،شدت ورشکستگی ،توزیع پواسون و توزیع نمایی

کلید واژه های ماشینی : ورشکستگی، بیمه، احتمال ورشکستگی، توزیع مبالغ تکی ادعای خسارت، احتمال و شدت ورشکستگی، بیمه بدنه اتوموبیل، احتمال ورشکستگی و شدت ورشکستگی، مبالغ تکی ادعاهای خسارت، احتمال، پورتفوی مشخص تعداد خسارت‌ها

هدف از ارائه این مقاله به دست آوردن مقادیر احتمال ورشکستگی و شدت ورشکستگی (در صورت وقوع)است.با فرض این‌که در یک پورتفوی مشخص تعداد خسارت‌ها از توزیع آماری پواستون تبعیت کند و همچنین این فرض که مبالغ خسارت‌ها از توزیع آماری نمایی تبعیت کند، می‌توانیم کمیت‌های مذکور را به دست آوریم.

خلاصه ماشینی:

"حال این پرسش مطرح می‌شود که در صورت ورشکستگی، و خامت اوضاع تا چه اندازه و شدت آن چه‌قدر است؟درواقع می‌خواهیم بدانیم اگر شرکت ورشکسته شود میزان کسری سرمایه چه‌قدر خواهد بود؟ چون وقوع خسارت به صورت تصادفی است، این مقدار کسری سرمایه(اگر ورشکستگی رخ دهد)نیز به صورت یک متغیر تصادفی است. همچنین فرض می‌کنیم حق بیمه‌ها به‌طور پیوسته و با یک نرخ ثابت‌ (t)S نشان دهنده مجموع ادعاهای خسارت تا زمان‌ t باشد، بنابراین داریم: (1) (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار الف)یک نتیجه نوعی فرایند مازاد توجه کنید که چون در این مدل عواملی مانند نرخ بهره، هزینه‌ها و سود سهام سهامداران را نادیده می‌گیریم، باید از حق بیمه‌ها سربار هزینه را کم کنید. بنابراین اگر مبالغ خسارت‌ها از توزیع نمائی پیروی کنند، احتمال ورشکستگی‌که تابعی از سرمایه اولیه‌ u است به صورت زیر به دست می‌آید: (8)از فرمول فوق می‌توان نتیجه گرفت که هرچه سرمایه اولیه بیشتر باشد، احتمال ورشکستگی کمتر می‌شود. در حالتی که مبالغ خسارت‌ها به صورت توزیع نمایی باشند، ثابت می‌شود که 1 تابع‌ (y,u)G به صورت زیر است: (11) (به تصویر صفحه مراجعه شود) کاربرد احتمال و شدت ورشکستگی در بیمه بدنه اتوموبیل در مقدمه متذکر شویم که احتمال و شدت ورشکستگی را برای هریک از رشته‌های بیمه می‌توان به‌طور مجزا به دست آورد. چون مقدار آماره کی دو محاسبه شده(973/6)کمتر از کی دو جدول(81/7)است، فرض‌در سطح 5%-پذیرفته می‌شود و این نشان‌دهنده این است که متغیر تصادفی‌دارای توزیع پواسون با پارامتر 402/0-است لذا متغیر تصادفی‌ N یعنی تعداد ادعاهای خسارت در پورتفوی دارای توزیع پواسون با پارامتر 1285-است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.