Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی عملکرد صنعت بیمه کشور در بازار سرمایه

نویسنده:

(8 صفحه - از 85 تا 92)

کلیدواژه ها : تولید ناخالص داخلی ،بازار سرمایه ،حق بیمه ،صنعت بیمه ،اقتصاد مولد ،بیمه اموال و اشخاص

کلید واژه های ماشینی : ارزیابی عملکرد صنعت بیمه کشور ،بیمه ،صنعت بیمه ،شاخص‌های ارزیابی مالی صنعت بیمه ،حق بیمه ،بازار سرمایه ،صنعت بیمه کشور در بازار ،بیمه کشور در بازار سرمایه ،بازار ،میزان کل حق بیمه دریافتی ،شاخص‌های میزان کل حق بیمه ،توسعه ،بیمه کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه ،صنعت بیمه کشورهای توسعه‌یافته ،حق بیمه سرانه ،اقتصاد ،بازار بیمه ،ضریب نفوذ ،صنعت بیمه در ایران ،شاخص‌های ،کشورهای درحال‌توسعه ،سهم حق بیمه‌های کسب‌شده ،توسعه بازارهای مالی ،نسبت حق بیمه به تولید ،کشورهای توسعه‌یافته ،بازارهای مالی کشورهای توسعه‌یافته ،عملکرد صنعت بیمه در ایران ،سهم ،حق بیمه‌های کسب‌شده در بازار ،بازارهای مالی

مؤسسات بیمه تجاری از جمله نهادهای مالی هستند که در کنار توسعه موثر در تامین‌ امنیت اقتصادی سرمایه در ایجاد منابع مالی در فواصل زمانی دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت‌ها،به خصوص در بیمه‌های بلندمدت می‌توانند موجب تحرک و پویایی‌ و توسعه بازارهای مالی شوند و با انباشت سرمایه و مدیریت روزامد آنها زمینه‌های لازم‌ را برای رشد اقتصاد مولد فراهم کنند. برای آن‌که بتوانیم تصویر واقعی از عملکرد صنعت بیمه و آثار آن در بازار سرمایه در کشور ارائه دهیم،لازم است نخست مقایسه‌ای تطبیقی در شاخص‌های ارزیابی مالی‌ صنعت بیمه کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه با صنعت بیمه در ایران داشته‌ باشیم. به‌طور کلی شاخص‌های میزان کل حق بیمه دریافتی،ضریب نفوذ بیمه(نسبت حق‌ بیمه به تولید ناخالص داخلی)،حق بیمه سرانه،درصد سرمایه‌گذاری به کل دارایی‌ها، سهم حق بیمه‌های کسب شده در بازار بیمه‌های اموال و اشخاص به تفکیک و تعداد شرکت‌های بیمه فعال اعم‌از داخلی و اتکایی از عوامل مهم توسعه‌یافتگی بازار بیمه در هر کشور محسوب می‌شوند. کشورهای توسعه‌یافته‌ای که صنعت بیمه آنها در طی سال‌های 1367-1376 بررسی‌ شدند عبارت‌اند از:امریکا،آلمان،هلند،انگلستان،ژاپن،فرانسه،سوئیس،دانمارک، نروژ،سوئد و کشورهای درحال‌توسعه:سنگاپور،کره جنوبی،مالزی،مصر،ترکیه، تایلند،اندونزی،پاکستان،مکزیک و تایوان. در طی یک دوره بررسی ده ساله منتهی به سال 1376 که بخش مطالعات انجمن‌ بیمه‌گران لندن صورت داده است صنعت بیمه کشورهای مختلف براساس شاخص‌های‌ ارزیابی بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"ارزیابی عملکرد صنعت بیمه کشور در بازار سرمایه دکتر سید محمد عباس زادگان‌1چکیده مؤسسات بیمه تجاری از جمله نهادهای مالی هستند که در کنار توسعه موثر در تامین‌ امنیت اقتصادی سرمایه در ایجاد منابع مالی در فواصل زمانی دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت‌ها،به خصوص در بیمه‌های بلندمدت می‌توانند موجب تحرک و پویایی‌ و توسعه بازارهای مالی شوند و با انباشت سرمایه و مدیریت روزامد آنها زمینه‌های لازم‌ را برای رشد اقتصاد مولد فراهم کنند. مؤسسات بیمه تجاری از جمله نهادهای مالی هستند که در کنار نقش مؤثر در تأمین‌ امنیت اقتصادی سرمایه در ایجاد منابع مالی در فواصل زمانی دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت به خصوص در بیمه‌های بلندمدت می‌توانند موجب تحرک و پویایی و توسعه بازارهای مالی شوند و با انباشت سرمایه و مدیریت روزامد آنها زمینه‌های لازم را برای رشد اقتصاد مولد فراهم کنند. 1. نقش مؤسسات بیمه در بازارهای مالی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه برای آن‌که بتوانیم تصویری واقعی از عملکرد صنعت بیمه و آثار و آن بر بازار سرمایه در کشور ارائه دهیم،لازم است نخست مقایسه‌ای تطبیقی در شاخص‌های ارزیابی مالی‌ صنعت بیمه کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه با صنعت بیمه در ایران انجام دهیم. در طی دوره بررسی ده ساله منتهی به سال 1376 توسط بخش مطالعات انجمن بیمه‌گران لندن صورت گرفته است صنعت بیمه کشورهای مختلف براساس‌ شاخص‌های ارزیابی بررسی و نتایج به شرح زیر اعلام گردیده است:الف کشورهای توسعه‌یافته متوسط میزان حق بیمه دریافتی 14220 میلیون دلار،سرانه حق بیمه 3413 دلار، ضریب نفوذ بیمه‌ای 52/7 درصد،سهم بازار بیمه‌های اموال 6/48 درصد و سهم بازار در بیمه‌های اشخاص 4/51 درصد است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.