Skip to main content
فهرست مقالات

تجزیه و تحلیل کارایی یک سیستم تولیدی به کمک مدل شبیه سازی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (20 صفحه - از 211 تا 230)

کلید واژه های ماشینی : تولید ،مدل ،سیستم ،سیستم تولیدی ،شبیه‌سازی ،سناریو ،مدل شبیه‌سازی ،قطعات ،محصولات ،بهبود ،طراحی ،مدل شبیه‌سازی وضعیت فعلی ،سیستم تولیدی به کمک مدل ،بهره‌وری ،مدل شبیه‌سازی وضعیت فعلی سیستم ،فرایند ،تحلیل ،تحقیق نشان‌دادن توانمندی روش شبیه‌سازی ،کمک مدل شبیه‌سازی ،اجرای مدل شبیه‌سازی وضعیت فعلی ،کار ،تولید قطعات ،فرایند تولید ،مدیریت ،متوازن‌سازی سیستم تولیدی ،هفته ،تجزیه و تحلیل ،تحقیق ،زمان ،کارگر

هدف از این تحقیق نشان دادن توانمندی روش شبیه سازی کامپیوتری در ارتقای بهره وری و متوازن سازی سیستم تولیدی است. این تحقیق سعی دارد تا نخست با تبیین مدلهای شبیه سازی و ابعاد کاربردی آن نگاه خاص خود را بر موضوع بهره وری انداخته و توانمندی این روش را در عرصه بهبود بهره وری نشان دهد. در این راه پاره ای از مطالعات به عمل آمده – که بر مدار بهره وری صورت گرفته – ارایه شده است که با تبیین آنها به دنبال تشریح و اثبات توانمندی خاص شبیه سازی کامپیوتری در حیطه بهبود و ارتقای بهره وری می باشد. مطالعه موردی با شناسایی سیستم مطالعه شده و طراحی مدل سیستم موجود (مدل AS-IS) و تحلیل و بررسی نتایج حاصل از آزمایشهای مدل مذکور آغاز شد. در مرحله بعدی با مشخص کردن ضریب بهره برداری نیروی انسانی وسایل، تجهیزات و شناسایی نقاط گلوگاهی سیستم – که موجب کاهش کارایی و عملکرد آن می شود – اقدام به طراحی راهکارهای بهبود دهنده پیشنهادی (مدل TO-BE) شد. در نهایت با انجام آزمایشهای شبیه سازی و مقایسه و تحلیل نتایج خروجی های به دست آمده از مدل AS-IS و مدلهای TO-BE مشخص شد که یکی از سناریوهای پیشنهادی از میان راهکارهای بهبود دهنده، مناسبترین عملکرد را داشته است.

خلاصه ماشینی:

"بیس‌لر و همکارانش نیز،کاربرد شبیه‌سازی و هوش مصنوعی را در بهبود بهره‌وری کارخانه تولید چوب بررسی کردند،نتایج تحقیقات آنها نشان داد استفاده از ترکیب بهینه و (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 1 مراحل انجام تحقیق مناسب منابع و امکانات سازمان موجب کاهش 18 درصدی در متوسط زمان انتظار کل می‌شود و با به کارگیری الگوریتم ژنتیک ترکیب بهینه منابع و امکانات تنها با بررسی 1/6 درصد از کل ترکیبات ممکن به دست آمد[8]. جدول 2 مقایسه متوسط تولید محصولات در هفته(کارتن)1در وضعیت فعلی و هر یک از سناریوها (به تصویر صفحه مراجعه شود) همچنان که نتایج جدول 2 نشان می‌دهد،در سناریوهای 1 و 2،متوسط تولید قطعاتی که در وضعیت فعلی سیستم در قسمت رنگ‌آمیزی دارای گلوگاه بودند،افزایش پیدا کرده و این میزان افزایش برای برخی از محصولات در سناریو 1 بیشتر از سناریو 2 است. بنابراین بهبود سیستم تولیدی به کمک شبیه‌سازی منوط به طراحی سناریوها و تعیین نتایج آنها و در نهایت مقایسه سناریوها و انتخاب مناسبترین سناریو می‌باشد ولی با توجه به ارائه الگوریتمهایی چون الگوریتم ژنتیک و شبکه‌های عصبی برای تحقیقات آینده توصیه می‌شود که از تلفیق شبیه‌سازی با الگوریتم ژنتیک و شبکه‌های عصبی از تواناییهای شبیه‌سازی در بهینه‌سازی1سیستمهای تولیدی در زمینه‌هایی که احتیاج به بررسی و ارزیابی سناریوهای فراوانی دارد،مانند تعیین مکان و حجم مناسب ذخیره‌های موقت موجودی کالا و ارزیابی تغییرات در حجم و ترکیب محصولات استفاده شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.